Örgüt kültürü ile sosyal ve duygusal zekanın iş tatmini üzerine etkisi
The effect of organizational culture and social and emotional intelligence on job satisfaction
- Tez No: 750122
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, örgüt kültürü, sosyal zekâ ve duygusal zekânın iş tatmini üzerine olan etkisini belirlemeye yöneliktir. Bu çerçevede Libya'daki üniversitelerde spor eğitmenliği yapanlara yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Örgüt kültürü, örgüt ve çalışanların sahip oldukları değerler, inançlar, alışkanlıklar ve onlarda birlik duygusu oluşturan değerler bütünüdür. Sosyal zekâ, bir bireyin diğerleri ile etkileşimi sonucu olarak uyum sağlama ve pozitif çıktılar elde etme kapasitesidir. Duygusal zekâ, bir bireyin kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, algılama ve yönetebilme beceresidir. İş tatmini ise çalışma koşullarının ve işin çalışana sağladığı avantajlar ve dezavantajların nesnel bir değerlendirmesi sonucu ortaya çıkan pozitif bir algıdır. Çalışmada bu kavramlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için anket tekniği kullanılarak gerekli veriler toplanmıştır. Spor eğitmenleri için örgüt kültürü ile sosyal ve duygusal zekanın iş tatmini ve performans tatmini üzerindeki etkisini araştırmak için korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Bu bağlamda çalışma hipotezleri de istatistiksel açıdan test edilmiştir. Sonuçlar, örgüt kültürü, sosyal duygusal zekâ ve iş tatmini arasındaki ilişkinin tam olarak kurulmadığını, ancak istatistikler örgüt kültürü ile iş tatmini arasında güçlü bir ilişkinin varlığı ve iş tatmini ile sosyal ve duygusal zekânın iş tatmini üzerinde kısmen etkili olduğu görülmüştür. Çalışmada, Libya üniversitelerindeki spor eğitmenlerinin örgüt kültürü, sosyal ve duygusal zekâya yönelik pozitif algıları onların iş tatmini ve performans memnuniyetlerini de önemli ölçüde etkileyebileceği vurgulanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Örgüt kültürü, sosyal zekâ, duygusal zekâ, iş tatmini Haziran 2022, 121 Sayfa
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effects of organizational culture, interpersonal intelligence and emotional intelligence on job satisfaction. In this framework, a research has been conducted on those who teach sports at universities in Libya. Organizational culture is the set of values, beliefs, habits that an organization and its employees have, as well as the values that give them a sense of unity. Interpersonal intelligence is the capacity of an individual to adapt and achieve positive outcomes as a result of interaction with others. Emotional intelligence refers to an individual's ability to understand, perceive and manage his own or others' emotions. Job satisfaction, on the other hand, is a positive perception that emerges as a result of an objective evaluation of working conditions and the advantages and disadvantages of the job for the employee. In the study, necessary data have been collected by using the questionnaire technique to reveal the correlation between these concepts. Correlation analysis and regression analysis have been conducted to examine the effect of organizational culture and interpersonal and emotional intelligence on job satisfaction and performance satisfaction for sports instructors. In this context, the working hypotheses have also been tested statistically. The results show that the correlation between organizational culture, interpersonal intelligence, emotional intelligence and job satisfaction has not been fully established, however, statistics have shown that there is a strong correlation between organizational culture and job satisfaction, and that job satisfaction related to performance satisfaction and interpersonal and emotional intelligence are partially effective on job satisfaction. The study emphasizes that positive perceptions of organizational culture, interpersonal and emotional intelligence among sports instructors in Libyan universities may also have a significant impact on their job satisfaction and performance satisfaction. KEYWORDS: Organizational culture, social intelligence, emotional intelligence, job satisfaction June 2021, 121 Page