Bazı kışlık sebze türlerinde tuzluluk stresi etkilerinin termal görüntüler yardımı ile belirlenmesi
Determination of salinity stress effects in some winter vegetable crops by thermal images
- Tez No: 750201
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ECE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada farklı tuz kaynakları ve tuzluluk düzeylerinin brokoli ve karnabahar bitkilerine etkilerinin termal kamera ölçümleri ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Kontrollü sera ortamında saksı denemesi olarak yürütülen bu çalışma faktöriyel düzende tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 yinelemeli olarak planlanmıştır. Çalışmada CaCl2, MgCl2, NaCl ve Na2SO4 olmak üzere dört farklı tuz kaynağı, 3.0, 6.0 ve 9.0 dS/m olmak üzere üç farklı tuz konsantrasyonu ve kontrol konusu olarak (0.6 dS/m) şebeke suyu kullanılmıştır. Araştırmada bitkisel materyal olarak yöreye uygun dayanıklı çeşitler olan 'Parthenon F1'brokoli çeşidi ve 'Casper F1' karnabahar çeşidi kullanılmıştır. Araştırma süresince bitki boyları, bitkinin stoma iletkenliği, klorofil içeriği indeksi (CCI) ve kanopi sıcaklıkları ölçülmüştür. Her iki bitkide de artan tuz konsantrasyonlarına bağlı olarak mevsimlik bitki su tüketimi, bitki boyu, CCI, stoma iletkenliği ve toplam biyomas değerleri kontrol uygulamasına göre azalmıştır. Bu verilere paralel olarak artan tuz konsantrasyonu her iki bitkinin de kanopi sıcaklıklarında (kontrol konusuna göre) önemli farklılıklara neden olmuştur. Bu farklılık karnabahar bitkisinde daha erken ortaya çıkmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre termal kamera ile kanopi sıcaklık ölçümleri yapılarak bitkilerin tuzluluk stresi hakkında güvenilir bilgi edinilebileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İnfrared t
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of different salt sources and salinity levels on broccoli and cauliflower plants by thermal camera measurements. This study which was carried out as a pot experiment in a controlled greenhouse, was planned in a factorial experiment in a completely randomized design with three replications. In the research, 'Parthenon F1' broccoli variety and 'Casper F1' cauliflower variety, which are resistant varieties suitable for the region, were used as plant material. Four different salt sources, CaCl2, MgCl2, NaCl, and Na2SO4, three different salt concentrations of 3.0, 6.0, and 9.0 dS/m, and tap water as the control subject (0.6 dS/m) were used. During the research, plant heights, stomatal conductivity of the plant, chlorophyll content index (CCI), and canopy temperatures were determined. In both plants, seasonal plant water consumption, plant height, CCI, stomatal conductivity, and total biomass values decreased compared to the control treatment due to increasing salt concentrations. In parallel with these data, increasing salt concentration caused significant differences (according to the control treatment) in the canopy temperatures of both plants. This difference emerged earlier in the cauliflower plant. According to the findings obtained from the study, it was concluded that reliable information can be obtained about the salinity stress of plants by making canopy temperature measurements with a thermal camera. KEYWORDS: Infrared thermography, broccoli, cauliflower