L-Karnitin takviyesi ile 12 haftalık yüksek yoğunluklu interval antrenmanın sedanter erkeklerde diyabet ile ilişkili faktörler ve karaciğer enzimleri üzerine etkisi
The effect of 12-week high-intensity interval training with L-Carnitine supplementation on diabetes-related factors and liver enzymes in sedentary men
- Tez No: 750224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞİRİNKAN, DOÇ. DR. SERHAT ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, L-Karnitin takviyesi ile 12 haftalık yüksek yoğunluklu interval antrenmanın sedanter erkeklerde diyabet ile ilişkili faktörler ve karaciğer enzimleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmaya 25-30 yaş arası 40 sedanter erkek katılmış ve Egzersiz [E], Egzersiz + L-Karnitin [E + L], L-Karnitin [L], Kontrol Grubu [K] olmak üzere dört farklı gruba ayrılmıştır. Katılımcılara günlük 200 ml L-karnitin solüsyonu tüketimi (Olymp firması) ve egzersiz protokolü (yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz, 12 hafta, haftada üç seans, her seans 40-60 dakika) uygulandı. ALT, AST, ALP, Pars kitleri (İran), leptin serum seviyeleri (Roettlinger, Almanya), serum glukoz konsantrasyonu, CA (Beckman-ng/ml) ve RIA'ya göre insülin, kit (Stillwater, MN) ve İnsülin direnç indeksi şu formülle: açlık glukozu (μU/mL) x açlık insülini HOMA-IR = 22.5 (mmol/L) ölçüldü. Verilerin grup içi analizi t testi ve verilerin gruplar arası karşılaştırmasında tekrarlayan ölçümlerde iki yönlü ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of 12-week high-intensity interval training with L-Carnitine supplementation on diabetes-related factors and liver enzymes in sedentary men. Material and method: In this study, 40 Sedentary males aged 25-30 years were assigned in four groups (Exercise [E], Exercise + L-Carnitine [E + L], L-Carnitine [L], Control Group [K]). Daily consumption of 200 ml L-carnitine solution (Olymp firm) and exercise protocol (high-intensity aerobic exercise, 12 weeks, three sessions per week, 40-60 minutes each session) were applied. ALT, AST, ALP, Pars kits (Iran), leptin serum levels (Roettlinger, Germany), serum glucose concentration, CA (Beckman-ng/ml) and insulin by RIA, kit (Stillwater, MN) and Insulin resistance index were measured with the formula: fasting glucose (μU/mL) x fasting insulin HOMA-IR = 22.5 (mmol/L). Two-way ANOVA was used for repetitive measures in the intragroup analysis of the data, the t-test, and the intergroup comparison of the data.