Spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin bilgi okuryazarlığı ve girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi (TRB1 bölgesi)
Examination of the relationship between information literacy and entrepreneurship levels of students who educate at the faculty of sports sciences (TRB1 region)
- Tez No: 750268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin bilgi okuryazarlık seviyeleri ile girişimcilik seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmamızın evrenini, TRB1 Bölgesinde bulunan Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli illerindeki İnönü Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Munzur Üniversitesi oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu üniversitelerin spor bilimleri fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Örnekleme 157 kadın, 307 erkek toplamda 461 spor bilimleri öğrencisi dahil edilmiştir. TRB1 Bölgesi evreni içerisinde yer alan üniversitelerin spor bilimleri fakülteleri öğrenci sayıları İnönü Üniversitesi'nde 744, Fırat Üniversitesi'nde 1.100, Bingöl Üniversitesi'nde 400 ve Munzur Üniversitesi'nde 380 olmak üzere toplam 2.624 dir. Buna göre araştırmaya katılan öğrenci sayısı evrenin içerisinde %17.5 gibi yüksek bir orandadır. Veriler düzenlenen soru formu ile online ortamda toplanmıştır. Soru formunda 8 soruluk kişisel bilgiler ve ölçek soruları yer almıştır. Spor bilimleri öğrencileri araştırmaya gönüllülük esasına göre katılmışlardır. Nicel verilerini toplamak amacıyla Adıgüzel (2011) tarafından geliştirilen“Bilgi Okuryazarlığı Ölçeği”ile Yılmaz ve Sünbül (2009) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencileri Girişimcilik Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler IMB SPSS (23) istatistik paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığına ilişkin 0,05 önem düzeyinde normallik testi yapılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği kolmogorov-smirnova testi ile 0,05 önem düzeyinde tespit edilmiştir. Bilgi okuryazarlığı ve bireysel girişimcilik algısı düzeyleri, grup sayıları da dikkate alınarak ortalama farklılıklarına ilişkin 0,05 önem düzeyinde Kruskall Wallis ve Mann- Whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki olup olmadığını tespit etmek için 0,05 önem düzeyinde Spearman Brown Sıra korelasyon Analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasında ilişki tespit edildiğinden, ilişkinin etkisini belirleyebilmek için 0,05 önem düzeyinde regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda 4 üniversitenin spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin girişimcilik düzeylerinin orta düzeyde, bilgi okuryazarlığı düzeylerinin ise iyi düzeyde olduğu ve aralarında pozitif yönde bir ilişki tespit edilmiştir. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin bilgi okuryazarlığı alt boyut düzeyleri ile girişimcilik düzeyleri arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. En yüksek ilişki bilgiye erişme düzeyi alt boyutunda görülmüştür. Bu durum öğrencilerin bilgiye erişmelerinin girişimcilik düzeylerini yukarıya çekmede kullanılabilecek bir parametre olduğunu göstermektedir. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin, öğrenim gördükleri üniversite, öğrenim gördükleri bölümleri, öğrenim gördükleri sınıfları, cinsiyetleri ve gelir düzeyleri ile bilgi okuryazarlığı düzeyleri arasında, yine öğrenim gördükleri bölümleri ve cinsiyetleri ile girişimcilik düzeyleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Buna göre, bilgi okuryazarlığı ve girişimcilik standartlarında ele alınan konular çerçevesinde yükseköğretim kurumlarında lokal ihtiyaçlar şartlar dikkate alınarak oluşturulmalıdır. Spor bilimleri fakültesi öğrencilerin bilgi okuryazarlık ve girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelendiği bu araştırma farklı çalışmalara temel oluşturan bir kaynak olarak kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between information literacy levels and entrepreneurship levels of students studying at the faculty of sports sciences. Relational scanning model, one of the general scanning models, was used in the research. The universe of our study consists of İnönü University, Fırat University, Bingöl University and Munzur University in the provinces of Malatya, Elazığ, Bingöl and Tunceli in the TRB1 Region.The sample consists of the faculties of sports sciences of these universities. A total of 461 sports science students, 157 female and 307 male, were included in the sample.“Information Literacy Scale”developed by Adıgüzel (2011) and“University Students Entrepreneurship Scale”developed by Yılmaz and Sünbül (2009) were used to collect quantitative data. The obtained data were analyzed with the IMB SPSS (23) statistical package program. A test of normality at a significance level of 0.05 was conducted to determine whether the data were normally distributed. It was determined by the Kolmogorov-Smirnova test that the data did not show normal distribution, at a significance level of 0.05. The Kruskall Wallis and Mann-Whitney U test was used at a significance level of 0.05 for the mean differences, taking into account the levels of information literacy and individual entrepreneurship perception, and the number of groups. Spearman Brown Rank Correlation Analysis at 0.05 significance level was used to determine whether there was a relationship between the variables. Since the relationship between the variables was determined, regression analysis was performed at 0.05 significance level to determine the effect of the relationship. As a result of the research, it was determined that the entrepreneurship levels of the students of the faculties of sports sciences of 4 universities were at a moderate level, their information literacy levels were at a good level, and a positive relationship between them was determined. A positive correlation was found between the information literacy sub-dimension levels of the students of the faculty of sports sciences and their entrepreneurship levels. The highest correlation was seen in the level of access to information sub-dimension. This shows that students' access to information is a parameter that can be used to increase their entrepreneurship level. A significant difference was found between the university they study at, their departments, their classes, gender and income levels and information literacy levels of the students of the faculty of sports sciences, and between the departments and genders and entrepreneurship levels. Accordingly, local needs in higher education institutions should be created by taking into account the conditions within the framework of the issues addressed in the information literacy and entrepreneurship standards. This research, which examines the relationship between the information literacy and entrepreneurship levels of the students of the faculty of sports sciences, will be used as a source that forms the basis for different studies.