Endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda kronik rinosinüzit sınıflamasının ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of chronic rhinosinusitis classification and prognostic factors in patients undergoing endoscopic sinus surgery
  1. Tez No: 750269
  2. Yazar: YAŞAR CAN AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN GÜNEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Primer kronik rinosinüzit (KRS) nedeniyle endoskopik sinüs cerrahisi (ESC) uygulanan hastaları EPOS 2020 sınıflamasına göre alt tiplere ayırmak ve bu farklı alt tiplerin EPOS kontrol kriterleri kullanılarak KRS kontrol derecesinin ve yaşam kalitesinin incelenmesi amaçlanmıştır. Diğer bir amaç ise hastalara eşlik eden prognostik faktörlerin hastalık kontrolüne, yaşam kalitesine ve radyolojik skorlara etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmadan 2-9 yıl önce primer KRS nedeniyle ESC uygulanan hastalar (n=210) dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif muayene ve tetkikleri, intraoperatif, radyolojik, patolojik bulguları değerlendirilerek farklı KRS alt tiplerine ayrılmıştır. Hastalara EPOS kontrol kriterlerine göre kontrol semptomlarını soran anket ve KRS semptom görsel analog skala (VAS) , sinonazal sonuç testi (SNOT-22) anketleri uygulanmıştır. Bulgular: Hastaların %27,6'sının kontrollü, %40'ının kısmi kontrollü, %32,4'ünün kontrolsüz KRS hastalığına sahip olduğu saptanmıştır. Kontrolsüz hastalık oranı alerjik fungal rinosinüzit (AFRS) ve eozinofilik KRS (EKRS) alt tiplerinde diğer alt tiplere göre anlamlı olmasa da daha yüksek saptanmıştır. Kontrol seviyeleri ile radyolojik Lund Mackay, Kennedy Osteit skorunun, SNOT-22 ve KRS semptom VAS skorlarının korelasyon gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Subject: Evaluation of Chronic Rhinosinusitis Classification and Prognostic Factors in Patients Undergoing Endoscopic Sinus Surgery Objective: It is aimed to divide the patients who underwent endoscopic sinus surgery (ESS) for primary chronic rhinosinusitis (CRS) into subtypes according to the EPOS 2020 classification and to examine the degree of CRS control and quality of life by using the EPOS control criteria of these different subtypes. Another aim is to determine the effects of prognostic factors accompanying patients on disease control, quality of life and radiological scores. Methods: Patients who underwent ESC for primary CRS 2-9 years before the study (n=210) were included. Preoperative examination, intraoperative, radiological and pathological findings of the patients were evaluated and classified into different CRS subtypes. A questionnaire asking about control symptoms according to EPOS control criteria and CRS symptom visual analog scale (VAS) and sinonasal outcome test (SNOT-22) questionnaires were applied to the patients. Results: It was determined that 27.6% of the patients had controlled, 40% partially controlled and 32.4% uncontrolled CRS. The rate of uncontrolled disease was found to be higher in allergic fungal rhinosinusitis (AFRS) and eosinophilic CRS (ECRS) subtypes, although not significantly, compared to other subtypes. It was observed that control levels and radiological Lund Mackay, Kennedy Osteit score, SNOT-22 and CRS symptom VAS scores were correlated.