Ferragnes ve ferraduel badem çeşitlerinin in vitro mikroçoğaltımı
In vitro micropropagation of ferragnes and ferraduel almond cultivars
  1. Tez No: 750289
  2. Yazar: FATMA HAMMUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR EROL AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada badem bahçelerinde farklı nedenler ile kullanılan 'Ferragnes' ve 'Ferraduel' çeşitleri için uygun in vitro çoğaltma tekniği belirlenmiştir. Kültür ortamındaki bitkiciklerin sürgün ve kardeşlenmelerinin sağlanması için MS besi ortamına 1 mg/l ve 2mg/l konsantrasyonlarında BAP eklenmiştir. 'Ferragnes' badem çeşidi özelinde BAP konsantrasyonlarından 1.0 mg/l uygulamasının daha uygun olduğu belirlenmiş, bu konsantrasyonda yüksek oranda yaprak sayısı olduğu sonucuna varılmıştır. BAP konsantrasyonu 2 mg/l olduğunda ise eksplantların boyunun daha uzun olduğu belirlenmiştir.'Ferraduel' çeşidinde boy uzunluğu, en genişliği, yaprak sayısı ve kardeşlenme oranlarında 2.0mg/l BAP kullanılmasının uygun olduğu belirlenmiştir. Kültüre alınan hem uç hem de boğum eksplantları 1.0 ve 2.0 mg/l BAP içeren besin ortamında beşinci gün itibarı ile sürmeye başlamıştır, üçüncü haftanın sonunda eksplantların %73'ü altkültüre alınabilecek büyüklüğe ulaşmıştır. Araştırmada IBA'nın farklı konsantrasyondaki kullanımının köklenme oranları üzerine etkisi olmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda; ortamda 0.1 mg/l NAA ihtiva eden beşinci köklendirme ortamında ise Ferragnes için %23.07 köklenme başarısı ortalama 2.6 adet kök sayısı; 'Ferraduel' çeşidinde ise %62.50 köklenme başarısı, ortalama 2 adet kök sayısı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, suitable in vitro propagation technique was determined for 'Ferragnes' and 'Ferraduel' cultivars used in almond orchards for different reasons. In order to ensure shoot and proliferation of plantlets in the culture medium, BAP was added to MS medium at concentrations of 1 mg/l and 2 mg/l. For the 'Ferragnes' almond variety, 1.0 mg/l application of BAP concentrations was determined to be more appropriate, and it was concluded that there was a high number of leaves at this concentration. It was determined that the explants were longer when the BAP concentration was 2 mg/l. It was determined that 2.0mg/l BAP was appropriate for the 'Ferraduel' cultivar in terms of height, width, number of leaves and tillering rates. Both end and node explants cultured began to persist in nutrient medium containing 1.0 and 2.0 mg/l BAP as of the fifth day. At the end of the third week, 73% of the explants reached a size that could be subcultured. In the study, it was determined that the use of IBA at different concentrations had no effect on rooting rates. In this direction; In the fifth rooting medium containing 0.1 mg/l NAA in the medium, 23.07% rooting success for Ferragnes, with an average root number of 2.6; In 'Ferraduel' cultivar, 62.50% rooting success and average number of 2 roots were determined.