Ferragnes, Ferraduel ve Bertina badem çeşitlerinin Karaman ili merkezinde ekolojik performanslarının belirlenmesi
Determination of ecological performance of Ferragnes, Ferraduel and Bertina almond varieties in Karaman city center
- Tez No: 714250
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SESLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Karaman ilindeki Dereköy bölgesinde bulunan bir üreticiye ait badem bahçesinde 2019-2020 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada Nemaguard anacı üzerine aşılı Ferragnes, Ferraduel ve Bertina çeşitlerinin fenolojik, pomolojik, morfolojik ve verim özellikleri incelenmiştir. Araştırmada elde edilen iki yıllık verilere göre tam çiçeklenmenin; Ferragnes çeşidinde Nisan'ın üçüncü haftası, Ferraduel ve Bertina çeşitlerinde ise Nisan ayının ikinci haftasında gerçekleştiği gözlemlenmiştir. Sırasıyla Ferragnes, Ferraduel ve Bertina badem çeşitlerinin Gövde çapı 143.95 mm,125.54 mm ve 133.88 mm, taç yüksekliği 3.76m, 2.77 m, 1.24 m, taç genişliği 4.31 m, 4.04 m ve 2.82 m, kabuklu meyve kalınlığı 24.73 mm, 24.58 mm, 24.42 mm, kabuklu meyve eni 31.49 mm, 31.83 mm, 35.55 mm, kabuklu meyve yüksekliği 37.89 mm, 46.62mm, 51.27 mm, kabuklu meyve ağırlığı 3.59g, 5.07 g, 11.65g ve iç badem ağırlığı ise,1.27 g, 1.20 g, 2.90 g olarak tespit edilmiştir. İç oranı %35.17,%28.37,%25.09 olarak bulunmuştur. Ayrıca verim değerlerinin 1878.07 g/ağaç (Ferragnes), 3643.61 g/ağaç (Ferraduel), 5353.93 g/ağaç (Bertina) olduğu ölçümler ve gözlemler sonucunda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in an almond orchard belonging to a producer in the Dereköy region of Karaman province in 2019-2020.In this study, phenological, pomological, morphological and yield characteristics of Ferragnes, Ferraduel and Bertina cultivars grafted on Nemaguard rootstock were investigated.According to the two-year data obtained in the research, full flowering;It was observed that in Ferragnes cultivars, it took place in the third week of April, and in Ferraduel and Bertina cultivars in the second week of April.Trunk diameter of Ferragnes, Ferraduel and Bertina almond cultivars, respectively143.95 mm, 125.54 mm and 133.88 mm, crown height 3.76m, 2.77 m, 1.24 m, crown width 4.31 m, 4.04 m and 2.82 m, rind fruit thickness 24.73 mm, 24.58 mm, 24.42 mm, rind fruit width 31.49 mm, 31.83 mm, 35.55 mm, nut weight 37.89 mm, 46.62 mm, 51.27 mm, nut weight 3.59g, 5.07 g, 11.65g, and kernel weight of almonds as 1.27 g, 1.20 g, 2.90 g.Internal rate was found as 35.17%, 28.37%, 25.09%.In addition, the yield values were determined as 1878.07 g/tree (Ferragnes), 3643.61 g/tree (Ferraduel), 5353.93 g/tree (Bertina) as a result of measurements and observations.