Spor yapan öğrencilerin sosyal güvende hissetme ve memnuniyet düzeylerinin özgünlük durumlar ile olan ilişkisi
The relationship between levels of the feeling of social security and the satisfaction and the originality situations of the students doing sports
  1. Tez No: 750303
  2. Yazar: MERVE KAMER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Mevcut çalışma spor yapan öğrencilerin sosyal güvende hissetmeleri ve memnuniyetlerinin özgünlük durumları ile olan ilişkisini incelemeyi amaçlayan betimsel bir çalışmadır. Araştırma grubunu 220 erkek ve 316 kadın olmak üzere toplam 410 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin sosyal güvende hissetmeleri ve memnuniyetleri ve özgünlük düzeylerini ortaya koymak için Wood ve arkadaşları (2008) tarafından geliştirilen ve 2010 yılında Akın ve Ark. tarafından Türkçeye uyarlanan“Özgünlük Ölçeği”ile Akın ve Ark.'nın (2013) Türkçe'ye uyarlamış olduğu“ Sosyal Güvende Hissetme Ve Memnuniyet Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçümlerin, normal dağılıma uygun olup olmadığını belirlemek için skewness ve kurtosis (Çarpıklık ve Basıklık) normallik testleri uygulanmıştır. Normal dağılım için t testi ve tek yönlü varyans analizi yapılırken, normal dağılım olmayanlar için Mann Whitney-U testi ve Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Gruplar arası farkı belirleyebilmek için de Tukey ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre, katılımcıların sosyal güvende hissetmeleri ve memnuniyet ile özgünlük düzeylerinin orta seviyenin üzerinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Kişisel özelliklere göre katılımcıların sosyal güvende hissetmeleri ve memnuniyet ile özgünlük düzeylerinin bazı değişkenler açısından anlamlı bir fark oluşturduğu bazı değişkenler açısından ise anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study is a descriptive study aiming to examine the relationship between students' feeling of social security and their satisfaction with their originality. The research group consists of a total of 410 students, 220 male and 316 female. As a data collection tool in the research, it was developed by Wood et al. (2008) in order to reveal students' feeling of social security, satisfaction and originality levels, and Akın et al. The“Authenticity Scale”adapted into Turkish by Akın et al. (2013) and the“Feeling Social Security and Satisfaction Scale”adapted into Turkish were used. The skewness and kurtosis (Skewness and Kurtosis) normality tests were applied to determine whether the measurements were suitable for the normal distribution. While t test and one-way analysis of variance were performed for normal distribution, Mann Whitney-U test and Kruskal Wallis-H test were applied for non-normal distribution. Tukey and Mann Whitney-U tests were used to determine the difference between the groups. According to the results of the research, it was concluded that the participants felt socially safe and their satisfaction and originality levels were above the medium level. According to personal characteristics, it was found that the participants' feeling of social security and satisfaction and originality levels made a significant difference in terms of some variables and did not create a significant difference in terms of some variables.