The impact of human and structural capital on financial performance: An empirical study on bank of Bagdad and Gulf bank
Beşeri ve yapısal sermayenin finansal performans üzerindeki etkisi: Bağdat bankası ve Körfez bankası üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 750302
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELDA KEÇECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan sermayesi ve yapısal sermayenin bankaların finansal performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, Bağdat Merkez Bankası ve Bağdat'ta yer alan Körfez Ticaret Bankası oluşturmaktadır. İnsan sermayesi ve yapısal sermaye, bir işletmedeki insan kaynağının entelektüel yeteneği olarak karakterize edilmektedir. İnsan sermayesi ve yapısal sermaye, sistemlerin stratejik ve yaratıcı gelişimi ile ilgili fikir üretme alanlarını ve kuruluşun yaklaşımlarını etkiler, böylece kuruluşun hedeflerine ulaşması ve olumlu sonuçlar elde etmesi sağlanır. Bu çalışmada, insan sermayesi ve yapısal sermayenin finansal performans üzerindeki etkisini incelemek için anket yöntemi seçilmiş ve alanlarında tecrübeli banka çalışanlarına hazırlanan anketler gönderilmiştir. Yapılan korelasyon ve regresyon analizleri ile, insan sermayesi ve yapısal sermayenin bankalar üzerinde finansal performans üzerinde önemli ve olumlu etkileri olduğu hipotezleri desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the role of human and structural capital in attaining bank financial performance, using the Bank of Bagdad and the Gulf Commercial Bank in Bagdad, Iraq as research population. Human capital and structural capital are characterized as the intellectual ability of the human resource in an organization. Human capital and structural capital impact the areas of producing ideas related to the strategic and creative development of systems, and approaches of the organization, so the organization can accomplish its objectives and achieve positive outcomes. In this study, the effect of human and structural capital on financial performance is investigated using a questionnaire. In this study, a survey method was chosen to examine the impact of human capital and structural capital on financial performance, and questionnaires were sent to experienced bank employees. With the correlation and regression analyzes, the hypotheses that human capital and structural capital have significant and positive effects on banks' financial performance were supported.