Sanal artikülatör ayarlarının bireyselleştirilmesinde kullanılan 2 farklı yöntemin incelenmesi
Comparison of 2 different techniques for individualization of virtual articulators
- Tez No: 750319
- Danışmanlar: PROF. DR. TONGUÇ SÜLÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Total Parsiyel Protezler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Protetik tedavilerde klinik başarı için klinik uygulamalar kadar laboratuvar aşamalarındaki hassas üretim süreci de çok önemlidir, bu nedenle kayıtların laboratuvara doğru şekilde aktarılması gerekmektedir. Üretime hazırlanan restorasyonların fonksiyonel uyumlarının daha iyi olabilmesi için artikülatör kullanımı laboratuvar süreci için vazgeçilmezdir. Günümüz teknolojileri ile beraber sanal artikülatörlerin bireyselleştirilmesinde kullanılan yöntemlerin oklüzyona etkisi bilinmemektedir. Gereç ve Yöntem: 31 denekten dijital ölçüler, yüz tarama kayıtları, 2 farklı cihaz ile alt çene hareketleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler ile sanal artikülatörler bireyselleştirilmiş ve üst çeneye birer oklüzal splint tasarlanmıştır. Deneklere özel üretilen apareyler ile fonksiyonel yol harita kayıtları alınmıştır. Bu kayıtlar ile tasarlanmış olan oklüzal splintler çakıştırılmış ve oklüzyondaki sapma karşılaştırılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda Kruskal Wallis testi, ikili karşılaştırmalarında ise Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: For clinical success very sensitive production process in the laboratory stages is as much important as clinical applications. Therefore, accurate records must be transferred to the laboratory. The use of articulators is indispensable for the laboratory process in order to improve the functional compatibility of restorations prepared for production. With today's technologies, the effect of the methods used in the individualization of virtual articulators on occlusion is unknown. Materials and Methods: Digital impressions, facial scan records, jaw movements were recorded with 2 different devices from 31 subjects. With the data obtained, virtual articulators were individualized and an occlusal splint was designed for the upper jaw. Functionally generated pathway records were taken with the appliances specially produced for the subjects. The occlusal splints designed with these recordings were overlapped and the deviation in occlusion was compared. Kruskal Wallis test was used for multiple group comparisons and Mann Whitney U test was used for pairwise comparisons. Spearman's rho correlation analysis was used to examine the relationships between the parameters.