Uluslararası ilişkilerde feminist teori'nin güvenlik kavramına yaklaşımı: BM ve NATO örnekleri
Feminist theory's approach to the concept of security in international relations: The cases of UN and NATO
- Tez No: 750325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Uluslararası ilişkilerde güvenlik konusu tarih boyunca önem arz etmiştir. Bireylerin ve toplumların önceliği daima güvenliğinin sağlanması olmuştur. Kadın güvenliği de literatürde tartışılan önemli konulardan biri olmuştur. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1325 sayılı kararı ve devamında aldığı kararlar ile Kadın, Barış ve Güvenlik gündemi oluşturulmuştur. Bu çalışmada uluslararası ilişkilerde feminist teori bağlamında güvenlik kavramı değerlendirilmiştir ve Birleşmiş Milletler ile NATO'nun güvenlik ve kadın konusunda davranışları ele alınmıştır. Kadın ve güvenlik konusunda örnek vaka olarak Afganistan üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda çalışmanın amacı“Feminist uluslararası ilişkiler teorisi çerçevesinde incelendiğinde BM ve NATO'nun aldığı kararlar ve uyguladığı politikalar kadın güvenliğini sağlamış mıdır?”sorusuna cevap aramaktır. Bu araştırma sorusuna cevap verebilmek için nitel ve nicel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. BM ve NATO çerçevesinde 'Kadın, Barış ve Güvenlik' gündemi kapsamında alınan kararların devletler ve uluslararası örgütler tarafından benimsenmesi ve yaşanan olaylara cinsiyet perspektifinin de dahil edilmesine yönelik yapılan girişimler incelendiğinde yürütülen plan ve politikaların farkındalığı artırma konusunda önemli olduğu görülmektedir. Araştırma sonucunda açıkça görülmektedir ki BM ve NATO'nun bu konuda uyguladığı politikaların etkisi çeşitli sebepler nedeniyle sınırlı kalmakta ve kadın güvenliğini tam olarak sağlayamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of security in international relations has been important throughout history. The priority of individuals and societies has always been to ensure their safety. Women's safety has also been one of the important issues discussed in the literature. The Women, Peace and Security agenda was created with the resolution 1325 of the United Nations Security Council and the subsequent decisions. In this study, the concept of security is evaluated in the context of feminist theory in international relations and the behavior of the United Nations and NATO on security and women is discussed. Afghanistan is focused on as an exemplary case on women and security. In this context, the aim of this study is“When examined within the framework of feminist international relations theory, have the decisions taken and policies implemented by the UN and NATO ensured women's security?”is to answer the question. Qualitative and quantitative research methods were used to answer this research question. When the decisions taken within the scope of the“Women, Peace and Security”agenda within the framework of the UN and NATO are examined by states and international organizations and the attempts made to include a gender perspective in the events, it is seen that the plans and policies carried out are important in raising awareness. As a result of the research, it is clearly seen that the effects of the policies implemented by the UN and NATO on this issue are limited due to various reasons and cannot fully ensure women's security.