Genç kano sporcularında üst ekstremite eklem uzunluğu, reaksiyon zamanı ve omuz kuvveti arasındaki ilişkilerin incelenmesi
The examination of relationships between upper extremity length, reaction time and shoulder strength parameters in youth canoe athletes
  1. Tez No: 750389
  2. Yazar: MUHAMMET EMİRHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç. Bu çalışmanın amacı, genç kano sporcularının üst ekstremite eklem uzunluğunun, reaksiyon zamanı ve omuz kuvveti arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem. Bu çalışma Ordu ilinde bulunan 23 genç kano sporcusunun gönüllü olarak katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Boy uzunluğu ölçümleri Holtain marka stadiometre, vücut ağırlık ölçümleri X-SCAN PLUS II (Jawon Medical, Co, KyungsanCity, Korea), üst ekstremiteye ait uzunluk ölçümlerinde kol ve ön kol uzunluğu ölçümü için Holtain kayan kaliper (Holtain, Crymych, United Kingdom), kulaç boyu ölçümlerinde ise 0,1 mm hassasiyete sahip mezura kullanılmıştır. Reaksiyon zamanı ölçümleri ise Moart Reaksiyon zamanı ölçüm cihazı (Lafayette İns., Sagamore, USA) ve izokinetik kuvvet ölçümü, Humac Norm dinamometre (CSMi, Stoughton, MA) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçların istatistiksel olarak analizi SPSS istatistik paket programı (SPSS 21.0. Armonk, NY. IBM Corp) kullanılmıştır. Shaphiro Wilk testi ile verilerin normallik değerleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to investigate the relationships between upper extremity joint length, reaction time and shoulder strength of young canoe athletes. Material and Method. This study was carried out with the voluntary participation of 23 young canoe athletes in Ordu. Height measurements Holtain brand stadiometer, body weight measurements X-SCAN PLUS II (Jawon Medical, Co, KyungsanCity, Korea), Holtain sliding caliper (Holtain, Crymych, United Kingdom) for arm and forearm length measurements for upper extremity length measurements, and 0.1 mm precision tape measure for stroke length measurements. Reaction time measurements were carried out using Moart Reaction time measuring device (Lafayette İns., Sagamore, USA) and isokinetic force measurement, Humac Norm dynamometer (CSMi, Stoughton, MA). Statistical analysis of the results obtained in the study was carried out in the SPSS statistical package program (SPSS 21.0. Armonk, NY. IBM Corp). The normality values of the data were examined with the Shaphiro Wilk test.