Şer'iyye sicillerinde yer alan 144 numaralı muhasebe defterine göre Galata vakıfları (1686-1688)
According to the accounting book number 144 of the sharia records Galata waqfs (1686-1688)
  1. Tez No: 750417
  2. Yazar: MUHAMMET YENİYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada H.1098/M.1686, H.1099/M.1687 ve H.1100/M.1688 yıllarında Osmanlı Galata'sında faaliyet gösteren menkul ile gayrimenkul vakıfların mali durumlarına odaklanılmıştır. 144 numaralı vakıf muhasebe defteri aracılığıyla belirlenen 37 Galata vakfının murabaha ve kira gelirleri ile masarif ve vezaif giderleri çalışmaya yön vermiştir. Çalışma ayrıca vakıfların gelir-giderlerini nasıl kontrol ettiklerini, kâr veya zarar durumlarında nasıl tepki vererek sürekliliklerini sağladıklarını tespit edebilmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda ilgili zaman aralığında Galata vakıflarının gelirlerinin yıldan yıla azalırken giderlerinin ise arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca vakıfların zararlarını telafi etmek ve gelir-gider dengesini sağlamak için muaccele gelirlerini etkili bir şekilde kullandığı ve devletin içinde bulunduğu mali değişim ve bunalımdan etkilendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the financial situation of the waqfs and cash waqfs operating in Ottoman Galata in H.1098/M.1686, H.1099/M.1687, and H.1100/M.1688. The“Murabaha”and“İcare”incomes and the“Masarif”and“Vezaif”expenditures of 37 Galata waqfs determined through the waqfs accounting book numbered 144 directed the study. The study aims to reveal how waqfs control income-expenditure and react in case of profit or loss and maintain continuity. As a result of the study, it is determined that while the income of Galata waqfs decreased from year to year, their expenses increased in the period mentioned above. In addition, it is determined that waqfs effectively use“muaccele”incomes to compensate for losses and to maintain the income-expenditure balance and are affected by the financial change and depression that the state is in.