İslamcılığın liberalizasyonu bağlamında 1980 sonrasında Türkiye'de devlet-toplum ilişkisinin ele alınışı: Girişim Dergisi çerçevesinde bir analiz
A consideration of the state-society relationship in Turkey after 1980 in the context of the liberalization of Islamism: An analysis within the framework of Girişim Journal
- Tez No: 750416
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez çalışması, 1980 sonrası İslamcı düşüncedeki liberalleşme eğilimleri bağlamında Türkiye'de devlet-toplum temalı tartışmalara odaklanmaktadır. Bu odaklanmayı da İslamcı düşüncenin 80 sonrası önemli aktörlerinden olan İslamcı dergilerden Girişim dergisi üzerinden yapmaya çalışmaktadır. Belli kavramlar üzerinden İslamcı düşüncedeki kırılmalara ve sürekliliklere bakmaya gayret edecektir. Dergiler dönem okuması açısından kritik olmakla birlikte tartışmalara yön verme açısından ayrıca dikkate değerdir. İslamcı dergiler arasında temsil gücü yüksek ve yeterince çalışılmamış olan Girişim dergisinde 1980 sonrası“İslam devleti”,“ümmet”,“İslam birliği”,“özgürlük”,“birey”,“demokrasi ve şura”,“değişim”,“çoğulculuk”gibi kavramlar etrafında zengin tartışmalar gerçekleşmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden olan içerik analizi yöntemi ile yapılmıştır. Tezin temel hipotezi, İslamcı düşüncenin 1980 sonrası iktisaden değil ancak söylem açısından liberalleştiği ve demokrasi, özgürlükler gibi konularda sert-radikal söylemlerden daha ılımlı bir aşamaya geçildiğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on debates around state and society in Turkey in the context of liberalization tendencies in post-1980 Islamic thought. The study aims to narrow down the focus on Girişim journal, which was once one of the prominent actors in terms of Islamic thought after the 80s. The thesis attempts to shed light upon the breaks and continuities in Islamist thought in terms of certain concepts discussed on Girişim. While the abovementioned journals are critical in terms of reading the era, they are also noteworthy in terms of giving a direction to the discussions. Among the Islamist journals, the journal of Girişim, which has a high representative power and not been studied enough, focused on terms such as“Islamic state”,“ummah”,“Islamic unity”,“freedom”,“individual”,“democracy and consultation”,“change”,“pluralism”after 1980. Rich discussions have taken place around these concepts. The study was conducted with the content analysis method, which is one of the qualitative research methods. The main hypothesis of the thesis is to demonstrate that Islamist thought became liberal in terms of discourse, not economics, after 1980, and a more moderate stage was passed from harsh-radical discourses on issues such as democracy and freedoms.