Kasa invaziv olmayan mesane kanserinde inflamatuar belirteçlerin BCG intoleransı öngörüsündeki yeri
The role of inflammatory markers in the prediction of BCG intolerance in NON-muscle-invasive bladder cancer
- Tez No: 750452
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK EROL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, kasa invaziv olmayan mesane kanserlerinde (KİOMK) hematolojik inflamatuar belirteçlerin BCG intoleransı öngörüsünde yeri olup olmadığının tespit edilmesidir. BCG yan etki nedeniyle tedaviyi yarıda bırakacak hastanın önceden saptanması ve BCG intoleransını önlemek için ileride geliştirilecek stratejilere yol gösterici olunması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Mart 2013-Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimizde takibi yapılan intravezikal BCG uygulanan KİOMK hastaları retrospektif tarandı. En az 1 yıl idame BCG alan 65 hasta BCG toleran, yan etkiler nedeniyle BCG kesilen 24 hasta ise BCG intoleran olarak tanımlandı. Hastaların demografik, klinik ve patolojik özellikleri, ek komorbiditeleri, sigara içme durumları, indüksiyon BCG öncesi ve sonrası nötrofil, lenfosit, monosit, hemoglobin, trombosit, RDW değerlerindeki değişimler ile bu değerlerden elde edilen inflamatuar belirteçler (NLR, MLR, HRR, PLR, SII), takip süresi, nüks ve progresyon görülmesi, BCG alma süresi, BCG bırakma zamanı, BCG tamamlama durumu, BCG bırakma nedeni, BCG lokal yan etki ve sistemik yan etki görülme durumu, yan etki görülme zamanı kaydedildi. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntemler ile karşılaştırıldı. Bulgular: BCG toleran grubunda diyabet daha fazla görülmüştür (0.049).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: The aim of our study is to determine the role of hematological inflammatory markers in the prediction of BCG intolerance in non-muscle invasive bladder cancers (NMIBC). It is aimed to predict the patient who will discontinue the treatment due to BCG side effects and to guide the strategies to be developed in the future to prevent BCG intolerance. Materials and Methods: NMIBC patients, who were followed up in our clinic between March 2013 and December 2021, and treated by intravesical BCG, were retrospectively analyzed. 65 patients who received maintenance BCG for at least 1 year were defined as BCG tolerant, and 24 patients who couldn't received BCG due to side effects were defined as BCG intolerant. Demographic, clinical and pathological characteristics of the patients, additional comorbidities, smoking status, changes in neutrophil, lymphocyte, monocytes, hemoglobin, thrombocyte, RDW values and inflammatory markers (NLR, MLR, HRR, PLR, SII) during induction BCG therapy, follow-up period, recurrence and progression, duration of intravesical treatment, BCG completion status, time of cessation, the reasons for stopping BCG, local and systemic side effects, and time of becoming side effects were recorded. The results were compared with the appropriate statistical method. Results: Diabetes mellitus was more common in the BCG tolerant group (0.049).