Mardin ilinde geleneksel yöntemlerle şarap üretiminin ekonomik analizi
Economic analysis of traditional wine production in Mardin
- Tez No: 750504
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Türkiye bağcılık alanı ve üzüm üretim miktar bakımından dünyada önemli ülkeler arasında yer almaktadır. Yıldan yıla az miktar değişiklik göstermek ile birlikte 450 bin hektar ortalama bağ alana sahiptir; ancak var olan potansiyeline rağmen şarapçılık istenilen düzeyde gelişememiştir. Türkiye'de daha çok kurutmalık ve sofralık üzüm gelişmiştir. Bu durum şarapçılık sektörünü kısıtlamaktadır. Diğer taraftan Türkiye bağcılığa yeteri kadar önem verilmemektedir. Ülke ekonomisi için katma değeri önem arz eden bir ürün olan şaraplık üzüm üretimi desteklenmesi, yüksek vergilendirmenin düşürülmesi, üretim miktarı ve kalitenin arttırılması lazımdır. Bu çalışma gayesi, şarapçılık sektörü ülke ekonomisine katkısı değerlendirilmesi ve şarapçılık sektöründe bazı kısıtlamaların değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Mardin ili kapsamında faaliyet gösteren 40 şarap üretim işletmesi ile yüz yüze anket yapılmıştır. Anket yolu ile elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre şarap işletmeleri çok fazla sorun ile karşı karşıyadır. En büyük sorunların başında ise yüksek vergiler gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Viticulture and grape production area in Turkey in terms of quantity are among the most significant countries in the world. It has an average vineyard area of 450 thousand hectares, although it varies slightly from year to year. However, despite the current situation potential, winemaking has not developed at the desired level. Drying rack and table grapes in Turkey is more advanced. This situation restricts the winemaking industry. Also not given enough attention to viticulture in Turkey, supporting the added value of a product which wine grape production for the country's economy, reducing the high level of taxation is necessary to increase the quantity and quality of production. The goal of this study is to assess the contribution of the winemaking sector to the country's economy and to evaluate some restrictions in the winemaking industry.For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 40 wine production establishments operating in the province ofMardin. The data obtained through the questionnaire were analysed through the SPSS program. According to the findings, wine businesses are faced with a lot of problems. One of the biggest problems is high taxes.