Ortaöğretim kademesinde görev yapan okul yöneticilerinin iş-özel yaşam dengeleri hakkındaki görüşleri
High school administrators' opinions about work-life balance
- Tez No: 750505
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA USLU GÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde insan için çalışma yaşamının da en az özel yaşam kadar önemli ve vazgeçilmez olduğu bir gerçektir. İş yaşamı ve özel yaşama eşit şekilde özen gösterebilmek, bu yaşam alanları arasındaki dengeyi sağlayabilmenin yoludur. Hem örgütün işleyişinin sekteye uğramaması, hem de çalışanın özel yaşamını sağlıklı şekilde devam ettirebilmesi için iş-özel yaşam dengesi önemlidir. Bu çalışmada kamu ortaöğretim kademesinde görev yapan okul yöneticilerinin iş-özel yaşam dengeleri hakkındaki görüşlerinin neler olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Konunun derinlemesine incelenebilmesi, zengin bulgulara ulaşılabilmesi ve daha iyi anlaşılabilmesine fırsat tanıması açısından araştırma verileri toplanırken nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Çalışma grubu; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Mersin ili dört merkez ilçesinde kamu ortaöğretim kademesinde görev yapan okul yöneticisi arasından amaca yönelik örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak seçilen 19 kadın, 31 erkek toplam 50 okul yöneticisinden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme formuna, alınan uzman görüşleri ve yapılan pilot çalışma sonunda son şekli verilmiştir. Verilerin tamamı görüşme tekniği ile yüz yüze toplanmış ve veriler içerik analizi kullanılarak kodlar, kategoriler ve alt kategorilere ayrılmıştır. Analiz sonunda okul yöneticilerinin iş-özel yaşam dengesini etkileyen örgütsel nedenler, kişisel nedenler, iş-özel yaşam dengesizliğinin sonuçları, iş-özel yaşam dengesizliği ile baş etmeye yönelik görüşleri, iş-özel yaşam dengesizliği ile baş edemediğini düşünen okul yöneticisi görüşleri, iş-özel yaşam dengesi kurduğunu düşünen okul yöneticisi görüşleri temaları oluşturulmuş ve bu temalara yönelik bulgular tartışılmıştır. Çalışma grubuna yönlendirilen sorularda iş-özel yaşam dengesi dikkate alınmasına rağmen araştırma sonucunda kamu ortaöğretim kademesinde görev yapan okul yöneticilerinin iş-özel yaşam dengesizliği yaşadığı belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
It is a fact that working life is at least as essential and indispensable as private life for people. Paying equal attention to business and private life is the way to balance these living areas. Work-life balance is important both for the functioning of the organization not to be interrupted and for the employee to continue his private life healthily. This study aims to reveal school administrators' opinions about work-life balance. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used to provide the opportunity to examine the subject in-depth, reach rich findings, and better understand it. The working group comprises 50 school administrators, 19 females, and 31 males, selected using purposeful sampling and snowball sampling methods among public high school administrators working in the four central districts of Mersin in the 2021-2022 academic year. All the data were collected face to face by interview, and the data were divided into codes, categories, and subcategories using content analysis. At the end of the analysis, organizational reasons, personal reasons, results of work-life imbalance, school administrators' opinions who think that they could not cope with work-life imbalance, opinions of school administrators about coping with work-life imbalance themes were emerged and the findings related to these themes were discussed. Although the work-life balance was considered in the questions directed to the study group, the research determined that school administrators working in public high schools experienced a work-life imbalance.