Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi psikiyatri polikliniğinde düzenlenmiş adli raporların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective analysis of forensic reports prepared at the Zonguldak Bülent Ecevit University
  1. Tez No: 750670
  2. Yazar: GUNAY GULIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ATASOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Bu çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine yönlendirilen hastalara düzenlenen adli raporların geriye dönük incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sosyodemogrofik klinik özellikleri inceleyerek mevcut anlamlı farklılıklara değinmek ve ileride yapılacak araştırmalara veri sunmayı hedeflemekte. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015 ile 01.01.2020 tarihleri arasında Ruh Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğinde düzenlenen, toplam 862 adli psikiyatrik rapor düzenlenmiş hasta dosyası araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri 01.01.2015 ile 01.01.2020 tarihleri arasında konsulte edilen hastaların sosyodemografik ve klinik özelliklerinden oluşmaktadır. Bulgular: İnceleme sonucunda 862 dosyanın (454'ü kadın 408'i erkeğe aitti) Raporların 449'u intihar girişimi, 189'u ceza sorumluluğu muayenesi 87 ayrıntılı psikiyatrik muayene, 60 cinsel istismar mağduru, 22 vasi tayini için muayene, 16 kişi madde kullanımının tespiti için muayene, 8 kişi rapor nedeni olan“ifadelerine itibar edilebilir mi?”sorusuyla geldi. Diğer rapor nedenleri az rastlandı, bahsedilecektir. Sonuçlar: Çalışmamızda elde edilen veriler, hastaların bütüncül bir yaklaşımla ele alınmasının gerekliliği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to retrospectively examine the forensic reports prepared for the patients referred to the Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Hospital Mental Health and Diseases outpatient clinic. The research aims to address existing significant differences by examining sociodemographic clinical features and to provide data for future research. Materials and methods: A total of 862 forensic psychiatric reports prepared in the Mental Health and Diseases outpatient clinic between 01.01.2015 and 01.01.2020 were included in the study. The research data consists of the sociodemographic and clinical characteristics of the patients consulted between 01.01.2015 and 01.01.2020. Results: As a result of the examination, 454 of 862 files belonged to women and 408 to men. 449 of the reports were attempted suicide, 189 of them were criminal responsibility examinations, 87 detailed psychiatric examinations, 60 victims of sexual abuse, 22 examinations for the appointment of guardians, 16 persons were examined for the detection of substance use, 8 persons, which was the reason for the report,“Can their statements be trusted?”came with a question. Other report reasons are rare, they will be mentioned. Conclusions: The data obtained in our study concluded that the patients should be handled with a holistic approach.