Tarihi Registan meydanı ve Türkistan eğitim tarihindeki yeri
Historial Registan square and its place in the history of Türkistan education
  1. Tez No: 750671
  2. Yazar: GAMZE NUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkistan coğrafyası tarih boyunca milletlerin dikkatini çeken topraklar olmuştur. Özbekistan ise Türkistan topraklarının önemli bir parçasıdır. Bu coğrafya tarih boyunca pek çok mücadeleye sahne olmuştur. Cengiz Han'dan sonra bu coğrafya da hüküm sürmeye başlayan Timur ve ardılları toprakların kültürel demografik yapısında dikkat çekici değişikliklere gitmiştir. Uzun süreli etkiye sahip olacak olan bu yapısal değişiklikler özellikle bilim, sanat ve sanata bakış üzerinde gerçekleşecektir. Semerkant, Türkistan coğrafyasının mavi incisi sanatsal mimari anıtları ile dikkat çeken bir şehir olma özelliğinin yanında eğitim tarihi içinde önemli bir mahiyet taşımaktadır. Bu topraklardan doğan bilim bugün hâlihazırda kullanılmakta olan bilimin temellerini oluşturmaktadır. Bölgenin ve özellikle Registan Meydanı'nın bu bilim ve değişime olan katkısının yadsınamaz bir gerçek olduğu görülmektedir. Uluğ Bey ve sonrasında gelen Şeybani Hanlığı eserleri ve eğitimi Timurluların diğer devletlere olan katkısını da gözler önüne serecektir. Eğitime olan bir başka katkısı ise Rus işgal sürecinde ortaya koymuş olduğu savunu ve yeni yöntem (Ceditcilik) geliştirme bakımından da değerlendirmek yerinde olacaktır. Zira bu süreçte Ruslar tarafından eğitimsel açıdan hor görülen halk derin bir bilgi birikimine sahip olup dünyanın kullanmış olduğu matematik gibi önemli bir alanın temellerini atmıştır. Amacımız, Timur ve ardıllarının özellikle Semerkant şehri üzerinde gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler ve tezimize konu olan Registan Meydanı'nın Türkistan coğrafyasında nasıl bir etki uyandırmış olabileceği üzerinde durmaktır.
Özet (Çeviri)
The geography of Turkestan has been the lands that attracted the attention of nations throughout history. Uzbekistan, on the other hand, is an important part of Turkestan, this geography has witnessed many struggles throughout history. Timur and his successors, who started to rule in this geography after Genghis Khan, made remarkable changes in the cultural and demographic structure of the lands. These structural changes, which will have a long-lasting effect, will take place especially on the view of science, art and art. Besides being a city that draws attention with its artistic architectural monuments, the blue pearl of the Turkestan geography, Samarkand also has an important characteristic in the history of education. The science that emerged from these lands forms the basis of the science that is currently used today. It is seen that the contribution of the region and especially Registan Square to this science and change is an undeniable fact. The works and education of Uluğ Bey and the Shaybani Khanate that followed will reveal the contribution of the Timurids to other states. Another contribution to education should be evaluated in terms of the defense he put forward during the Russian occupation process and the development of a new method (Jadidism). Because in this process, the people, who were despised educationally by the Russians, had a deep knowledge and laid the foundations of an important field such as mathematics that the world used. Our aim is to dwell on the activities of Timur and his successors, especially on the city of Samarkand, and how the Registan Square, which is the subject of our thesis, may have had an impact on the geography of Turkestan.