Sıcak presleme yöntemiyle hazırlanan Bi-2212 süperiletken malzemelerin elektriksel ve manyetik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of electrical and magnetic properties of Bi-2212 superconducting materials prepared by hot press method
  1. Tez No: 750781
  2. Yazar: BULUT ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERDAN ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Katı hal tepkime yöntemiyle hazırlanan Bi2Sr2Ca1Cu1.75Na0.25Oy seramiklere birbirinden farklı sıcaklık ve basınç (22 ve 33 MPa 750 °C'de; 22 MPa 800 °C'de) altında sıcak pres işlemi uygulanmıştır. Süperiletken özellikler X-ışını kırınım (XRD), taramalı elektron mikroskobu (SEM), dc elektriksel özdirenç (R-T) ve manyetik histerezis (M-H) ölçümleri vasıtasıyla araştırılmıştır. X-ray kırınım ölçümlerinde tüm örneklerde Bi2CaO4 ve Bi3Sr4CaCu3O4 gibi ikincil safsızlık fazlarının oluşmasının yanında temel fazın Bi2Sr2Ca1Cu2Oy (Bi-2212) olduğu görülmektedir. En iyi tane yönelimi 750 °C'de 33 MPa basınç uygulanan örnekte elde edilmiştir. Örneklerin Tcoffset değerleri A, B, C örnekleri için sırasıyla 87.5, 85, 65 K olarak ölçülerek en yüksek Tcoffset değeri B örneğinde elde edilmiştir. Mikro yapısal özelliklerin gelişmesine bağlı olarak en geniş M-H eğrilerine B örneğinde ulaşılmıştır. Bu çalışma kapsamında en yüksek kritik akım yoğunluğu değeri, katı hal yöntemi ile hazırlanan benzer bileşime sahip örnekler için literatürde bildirilen değerlerden çok daha yüksek seviyede 750 °C'de 33 MPa uygulanarak hazırlanan B örneğinde (1.9 T ve 15 K'de 201.5 × 104 A / cm2) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Bi2Sr2Ca1Cu1.75Na0.25Oy ceramics have been prepared by the classical solid state reaction method followed by hot-pressing process under several applied pressures and temperatures: 22 and 33 MPa at 750 °C, and 22 MPa at 800 °C. The superconducting properties were investigated by means of X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), dc electrical resistivity (R-T) and magnetic hysteresis (M-H) measurements. In addition to the formation of secondary impurity phases such as Bi2CaO4 and Bi3Sr4CaCu3O4 in all samples, it is seen that the basic phase is Bi2Sr2Ca1Cu2Oy (Bi-2212) in X-ray diffraction measurements. The best grain orientation was obtained in the sample at 750 °C with a pressure of 33 MPa. The Tcoffset values of the samples were measured as 87.5, 85, 65 K for samples A, B, C, respectively, and the highest Tcoffset value was obtained in sample B. Due to the development of microstructural properties, the widest M-H curves were reached in sample B. In the scope of this study, the highest critical current density value was obtained in the sample prepared by applying 33 MPa at 750 °C (201.5 × 104 A/cm2 at 1.9 T and 15 K) at a much higher level than the values reported in the literature for samples with a similar composition prepared by the solid state method.