Güneydoğu Anadolu bölgesinde kullanılan yapay gübrelerdeki doğal radyoaktivite ölçümü ve topraktaki etkisi
Natural radioactivity measurement of artificial fertilizers used inSoutheastern Anatolia region and its effect on soil
- Tez No: 750786
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde (GAP) kullanılan yapay gübrelerdeki doğal radyoaktivite ölçümü yapılarak topraktaki etkisi incelenmiştir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi verimli toprak yapısı ve elverişli tarım arazileri ile ön plana çıkmaktadır. Bu bölgede bitkilerin topraktan alması gereken besin ihtiyacı tamamen karşılanamadığı için gübrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Gübreler yapısı itibariyle doğal ve yapay gübreler olmak üzere iki çeşittir. Çiftçilerin daha fazla verim elde etmek için kullandığı yapay gübreler gün geçtikçe artış göstermektedir. Daha profesyonel ve yapay gübrelerin içeriklerinin bilinerek daha bilinçli tarım yapılabilmesi için çiftçilerin kullandıkları yapay gübrelerdeki doğal radyoaktivite miktarının dünya standartlarının içerisinde olup olmadığı belirlenmiştir. Satış yapan gübre bayilerinden yapay gübreler temin edilerek numuneler kurutma işleminden sonra nemi alınarak makine ile ezme işlemi yapılmış ve kaplara ağızları kapatılarak konulmuştur. Belli bir süre bekleme işleminden sonra NaI(Tl) Gama Radyasyon detektörü kullanılarak numunelerdeki 226Ra, 232Th ve 40K aktivite değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect on the soil was investigated by measuring the natural radioactivity in the artificial fertilizers used in the Southeastern Anatolia Region. The Southeastern Anatolia Region stands out with its fertile soil structure and favorable agricultural lands. In this region, fertilizers are needed because the nutrient needs of the plants from the soil cannot be met completely. Fertilizers are of two types as natural and artificial fertilizers. The artificial fertilizers used by formers to obtain more yield are increasing day by day. It has been determined whether the amount of naturel radioactivity in artificial fertilizers used by farmers is within world standards in order to make more conscious agriculture by knowing the contents of more professional and artificial fertilizers. Artificial fertilizers were obtained from the fertilizers dealers selling to the Southeastern Anatolia Region, and the samples were dehumidified after drying, crushed by machine and put into the containers with their mouths closed. After waiting for a certain time, the activity values of 226Ra, 232Th and 40K in the samples were found by using the NaI(Tl) Gamma Radiation detector.