Seramik endüstrisi atık suyunun genotoksisitesinin belirlenmesi
Determination of genotoxicity of ceramic industry wastewater
  1. Tez No: 750846
  2. Yazar: DENİZHAN ÖZER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Seramik üretimi sonucunda açığa çıkan atık suyun üretimde kullanılan maddelerden dolayı bileşiminde barındırdığı organik ve inorganik madde içeriği sebebiyle toksik etkisinin olduğu düşünülmektedir.Bu sebeple endüstriyel atık suların toksisitesinin araştırılıp analiz edilmesi gerekmektedir.Bu tez çalışmasında seramik endüstrisi atık suyunun beş farklı konsantrasyonunun (%100, %50, %25, %10 ve %1) Klebsiella pneumoniae DNA'sı üzerindeki genotoksik etkileri RAPD yöntemiyle, atık suyun akut toksisite etkileri ise Mikrotoks yöntemi ile araştırılmıştır. Ayrıca bu atık sular biyosorpsiyon işlemine tabii tutulduktan sonra aynı yöntemler ile genotoksisitesi ve akut toksisitesi tekrardan belirlenmiştir. RAPD yönteminde Klebsiella pneumoniae % 100, % 50, % 25, % 10 ve % 1 atık su konsantrasyonları ile hazırlanan besiyerlerine inoküle edilmiş ve 24 saat 37°C'de inkübasyona bırakılmıştır. Bu kültürlerden izole edilen DNA örnekleri ile PCR yapılmıştır. 10 nükleotid uzunluğunda primerler olan OPAR3, OPAR8, AP4 ve Primer640 kullanılmıştır. Atık suya maruz kalan DNA örneklerinin RAPD profillerinde kontrol DNA'ya göre farklı konsantrasyonlarda atık su örneklerinin genomik stabiliteyi etkileyebilme potansiyelleri olduğu gözlenmiştir. RAPD yönteminde kullanılan 5 farklı atık su konsantrasyonunun akut toksisite etkileri, Vibrio fischeri'nin biyolüminesans özelliğinin kullanıldığı mikrotoks yönteminde belirlenmiştir. Mikrotoks yönteminde, yapılan test sonucunda alınan sonuçlara göre de Vibrio fischeri'nin ışıma miktarlarında azalma gözlenmiştir. Her konsantrasyonda farklı yüzdesel etkiler gözlenmiştir. Biyosorpsiyon sonrasında yapılan RAPD ve Mikrotoks yöntemlerinin sonuçlarına bakıldığında, biyosorpsiyon öncesine göre genomik instabilitelerde düşüş ve yüzdesel etkilerde azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is believed to have a toxic effect due to the organic and inorganic substance content in its composition, which is a result of the substances used in production in waste water released as a result of ceramic production. As a result, the toxicity of industrial wastewater should be researched and analyzed.In this thesis, the RAPD method was used to investigate the genotoxic effects of five different concentrations (100%, 50%, 25%, 10%, and 1%) of ceramic industry wastewater on Klebsiella pneumoniae DNA, and the Microtox method was used to investigate the acute toxicity effects of wastewater. Furthermore, after the biosorption process, the genotoxicity and acute toxicity of these wastewaters were determined using the same methods. Klebsiella pneumoniae was inoculated into media containing 100%, 50%, 25%, 10%, and 1% wastewater concentrations and incubated at 37°C for 24 hours using the RAPD method. PCR was carried out on DNA samples isolated from these cultures. 10 nucleotide long primers OPAR3, OPAR8, AP4, and Primer640 were used in these experiments. According to the RAPD profiles of DNA samples exposed to wastewater, wastewater samples at various concentrations have the potential to affect genomic stability when compared to control DNA. The microtox method was used to determine the acute toxicity effects of five different wastewater concentrations used in the RAPD method using the bioluminescence feature of Vibrio fischeri. According to the test results, a decrease in the amount of radiation of Vibrio fischeri was observed using the microtox method. At each concentration, different percentage effects were observed. When the results of the RAPD and Microtox methods were compared to the results of the pre-biosorption methods, a decrease in genetic instability and a decrease in percentile effects were observed.