Eşten algılanan sosyal destek, çift uyumu ve iş aile çatışmasının kadınların depresyonunu yordayıcı etkisi: Nicel ve nitel inceleme
The predictive effect of perceived social support from the partner, dyadic adjustment and work family conflict on women's depression: A quantitative and qualitative methods
  1. Tez No: 750853
  2. Yazar: SİNEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA AKÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada, Covid-19 döneminde, eşten algılanan sosyal desteğin, çift uyumunun ve iş aile çatışmasının kadınların depresyonu üzerindeki yordayıcı rolü nicel ve nitel araştırma yöntemleri ile incelenmiştir. 2-8 yaş aralığında çocuğa sahip ve partneri olan 265 anne ile anket çalışması yapılmış, 20 anne ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Nicel çalışmada katılımcılara, Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Çift Uyum Ölçeği, İş Aile Çatışması Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri'nin depresyon alt boyutu uygulanmıştır. Nitel çalışmada, yapılandırılmış soru formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, eşten algılanan sosyal destek kadınların depresyonunu negatif yönde; çift uyumu kadınların depresyonunu negatif yönde; iş aile çatışması kadınların depresyonunu pozitif yönde yordamaktadır. Çift uyumunun alt boyutlarından olan çift doyumunun iş aile çatışması ve depresyon arasındaki ilişkide koruyucu bir role sahip olduğu görülmüştür. Çift doyumu yüksek olan kadınlar yüksek düzeyde iş aile çatışmasına sahip olsalar dahi düşük düzeyde depresyon puanı almaktadırlar. Nitel analizler sonucunda, çalıştıkları için eşlerinden destek aldığını bildiren annelerin ilişki tanımlarında olumlu ifadeler söylediği tespit edilmiştir. Covid-19 pandemisi, anneleri en çok maddi, manevi, eğitim ve çocuk konularında etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the predictive role of perceived social support from the partner, dyadic adjustment and work-family conflict on women's depression during the Covid-19 was examined using quantitative and qualitative research methods. A survey was conducted with 265 mothers who have children between the ages of 2-8 and have partners, and 20 mothers were interviewed. In the quantitative study, the Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Dyadic Adjustment Scale, Work-Family Conflict Scale and Brief Symptom Inventory's depression sub-dimension were applied to the participants. In the qualitative study, interviews were conducted using a structured questionnaire. As a result of the analyses, perceived social support from the partner negatively predicted women's depression; dyadic adjustment negatively predicted women's depression; work-family conflict predicted women's depression positively. It has been observed that dyadic satisfaction, which is one of the sub-dimensions of dyadic adjustment, had a protective role in the relationship between work-family conflict and depression. Women with high dyadic satisfaction had low depression scores even if they had high levels of work-family conflict. As a result of the qualitative analyzes, it was determined that the mothers who perceived social support from their partner because they worked said positive statements in their relationship definitions. In the Covid-19 pandemic, mothers were most affected financially, morally, educationally and in children's issues.