Bazı topolojik kategorilerde noktada, genelde T3 objeler ve aralarındaki ilişkiler
In some topological categories at point, generally T3 objects and their relationships
  1. Tez No: 750898
  2. Yazar: BİLGEN TEKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER KULA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı, topolojik kategorilerde T_(3 ) objelerini noktada ve genelde karakterize edip objeleri süzgeç yakınsak uzaylar, morfizmaları bu uzaylar arasındaki sürekli fonksiyonlar olan FCO kategorisi ile objeleri Cauchy uzayları ve morfizmaları bu uzaylar arasındaki sürekli fonksiyonlar olan CHY kategorisinde ki objeleri incelemek ve aralarındaki ilişkileri irdelemektir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, diğer bölümlerde kullanılacak kategori, başlangıç ve bitiş kaldırmaları, diskre ve indiskre objeler, fanktor, topolojik fanktor, öz süzgeç kavramları verildi. İkinci bölümde, FCO ve CHY kategorilerinin tanımı verildi. Bu kategorilerin topolojik kategori olduğu gösterildi. Ayrıca başlangıç ve bitiş kaldırmaları, diskre ve indiskre yapıları belirlendi. Üçüncü bölümde, süzgeç yakınsak uzayları ve Cauchy uzayları kategorisinde p noktasında T_(3 )uzayı karakterize edildi. Dördüncü bölümde, Cauchy uzayı ve süzgeç yakınsak uzayları kategorisinde genel de T_(3 )uzayı karakterize edildi. Beşinci bölümde ise, tezde elde edilen sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to characterize the T_(3 ) objects in topological categories at the point and in general which are to examine and scrutinize the relationships between the objects with convergent spaces, the category of FCO whose morphisms are continuous functions between these spaces and the objects in the CHY category whose objects are Cauchy spaces and morphisms are continuous functions between these spaces. In the first chapter, concepts such as categories, start and end removals, discrete and indiscrete objects, functor, topological functor, and filter that will be used in other parts are given. In the second chapter, definitions of FCO and CHY categories are given. It has been shown that these spaces are topological categories. In addition, the beginning and ending removals, discrete and indiscreet structures were examined. In the third chapter, T_(3 ) space at point p was characterized in the category of filter convergent spaces and Cauchy spaces. In the fourth chapter, T_(3 ) space in general was characterized in the category of Cauchy space and filter convergent spaces. In the fıfth chapter, the results obtained in the thesis were evaluated.