Determining the factors affecting producer satisfaction on cotton production sustainability: The case of Şanlıurfa province
Üretici memnuniyetini etkileyen faktörlerin pamuk üretim sürdürülebilirliğine etkisinin belirlenmesi: Şanlıurfa ili örneği
  1. Tez No: 750932
  2. Yazar: SEMİHA ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM AYTOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülke açısından stratejik öneme sahip olan pamuk bitkisinin ekim alanlarının artırılmasına yönelik yapılacak tüm çalışmalar oldukça önemlidir. Ekime yönelme ve ekimden vazgeçme nedenlerinin detaylı incelenmesi ve bu konuda yapılacak çözüm önerileri pamuk üretiminin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa ili pamuk üretiminde üretici memnuniyetini etkileyen faktörlerin pamuk üretim sürdürülebilirliğe etkisinin belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'deki pamuk ekim alanlarının yarısına yakınını oluşturan Şanlıurfa ilinde anket çalışması yapılmıştır. İlde pamuk üretiminin yoğun olduğu Akçakale, Eyyübiye, Harran, Viranşehir ve Haliliye ilçelerindeki 377 pamuk üreticisiyle görüşülmüştür. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare ve ANOVA testi ile Yapısal Eşitlik modelinden (YEM) yararlanılmıştır. Çalışma sonucunda üreticilerin ortalama 223.26 da işletme arazisine sahip oldukları, ortalama 140.79 da alanda pamuk üretiminde bulundukları ve ortalama 523.29 kg/da verim elde ettikleri belirlenmiştir. Üreticilerin %98.14'ünün tarımsal desteklerden yararlandığı, desteklerden yararlanan üreticilerin en çok girdi (%99.46) ve prim desteğinden (%98.11) yararlandığı tespit edilmiştir. Üreticiler, gelecekte pamuk üretmeye devam edeceklerini (3.45) ve pamuk üretiminden orta derecede memnun (3.45) olduklarını bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
All efforts to increase the cultivation areas of the cotton plant, which has strategic importance for the country, are very important. Detailed examination of the reasons for turning to planting and giving up planting and the solutions to be made in this regard will contribute to the sustainability of cotton production. The aim of this study is to determine the effects of factors affecting producer satisfaction in cotton production in Şanlıurfa province on cotton production sustainability. For this purpose, a survey was conducted in Şanlıurfa province, which constitutes almost half of the cotton cultivation areas in Turkey. Interviews were made with 377 cotton producers in the districts of Akçakale, Eyyübiye, Harran, Viranşehir and Haliliye, where cotton production is intense in the province. Descriptive statistics, chi-square and ANOVA tests and Structural Equation Model (SEM) were used in the analysis of the data. As a result of the study, it has been determined that the producers have an average of 223.26 decares of farm land, they produce cotton on an average of 140.79 decares and they have an average yield of 523.29 kg/da. It was determined that 98.14% of the producers benefited from agricultural supports, and the producers benefiting from the supports mostly benefited from input (99.46%) and premium support (98.11%). Producers reported that they will continue to produce cotton in the future (3.45) and are moderately satisfied with cotton production (3.45).