Kütüphanecilerin iş doyumu ve Ankara kütüphanelerindeki durum
Job satisfaction of librarians and investigation of libraries in Ankara
- Tez No: 122384
- Danışmanlar: PROF.DR. BENGÜ ÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İş doyumu kavramı, günümüz iş hayatında kurumların başarısı ve verimliliği için, hem çalışılan kurum hem de çalışanlar açısından, büyük önem taşımaktadır. İş doyumu kişinin çalıştığı işe karşı geliştirdiği tutum ya da duygulandır. İş doyumunun sağlanabilmesi bu tutum ya da duyguların olumlu olmasına bağlıdır. Diğer meslek gruplarının yanısıra iş doyumu sağlamış, verimli ve üretken kütüphaneciler, toplumumuzun istenilen gelişmeleri gösterebilmesi için zorunlu olan, kütüphane kurumu ve hizmetlerini olumlu biçimde etkileyecektir. Dolayısıyla kütüphanecilerimizin iş doyumunun ve etkenlerinin tespit edilerek, varsa sorunlara çözüm yollarının önerilmesi gerekmektedir. Ülkemizdeki kütüphanecilerin iş doyumu konusu son yıllarda ve yetersiz sayıdaki çalışmalarla gündeme gelmiştir. Çalışmamızla, bu konudaki yetersizliğin giderilebilmesine katkıda bulunarak, kütüphanecilerimizin iş doyumu ve bu doyumun etkenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Veriler Minnessota Satisfaction Questionnaire (MSQ) iş doyumu ölçeği kısa formu kullanılarak geliştirilen anket formuyla toplanmıştır. Toplanan bu verilerin bir bölümü SPSS paket programında, bir bölümü de araştırmacı tarafından değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kütüphanecilerin iş doyumunu yaş, hizmet süresi, kütüphane türü, unvan, ücret ve çalışılan hizmet birimi değişkenleri etkilemiştir. Cinsiyet, medeni durum, mezun olunan üniversite, eğitim düzeyi, mesleği isteyerek seçme ve meslek dışı işe yöneltilme değişkenleri ise kütüphanecilerin iş doyumunu etkilememiştir. 5 doyum puanı üzerinden 3.5 doyum puanı sınırının altında 3.2 genel iş doyumu puanı ile kütüphanecilerin işlerinden doyum sağlayamadıkları tespit edilmiştir. Ayrıca kütüphaneciler işlerinin ücret ve kurum politikaları yönlerinden en az doyumu, sosyal hizmet(başkaları için bir şeyler yapabilme şansı) yönünden en fazla doyumu sağlamışlardır. Bu çalışmanın genişletilerek daha büyük kütüphaneci gruplarına uygulanmasıyla elde edilecek sonuçlar Türkiye'nin bilgi politikasını belirlemede insan gücünün planlaması çalışmasında kullanılabilecek nitelikte olacaktır. Ayrıca bu ve benzeri çalışmaların sonuçlarının kütüphanecilerin mevcut sorunlarına çözüm getirmede yardımcı olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction concept has great significance in today's work life, both on the institutions and the employees, for the success and increasing productivity of the institutions. Job satisfaction is the attitude or the sensations that a person develops for the job he/she is working for. The obtainibilitiy of the job satisfaction is dependent upon the positiviness of these attitudes and sensations. Away with the other professional groups the productive, producer librarians who met the job satisfaction, will influence the library institution and its services in a positive way which are necessary for the improvements required that our society should show. Consequently, by determining the job satisfaction level on librarians and the factors effecting this job satisfactions level, it is necessary to propose solution ways of the questions, if there is any. The issue of job satisfaction subject of the librarians at home come into the agenda by insufficient number of studies in recent years. In this study, it was aimed to research the job satisfaction and its effecting factors, in order to be able to remove the insufficiency on this issue. The data was collected by a questionnaire forms developed by job satisfaction scale short form of Minnessota Satisfaction Questionnaire (MSQ). Some of collected have been evaluated both in SPSS package program and some by the researcher. According to the research results, the parameters affecting the job satisfaction of the librarians are library type, worked service unit, age, working time, title and wage. The parameters such as sexuality, marital status, the university graduated, education level, selecting the profession willingly being directed to job other than profession, do not effect the job satisfaction of the librarians. It has been determined that, with an avarege job satisfaction point of 3.2 which is under the satisfaction point limit of 3.5 out of 5, the librarians don'tget job satisfaction in their works. In addition, it has been found that the least job satisfaction was obtained in salary and company policy issues while the most was obtained in social utility subject (change of doing something for others). The results, to be provided by detailed inquiries into larger librarian groups would be useful in manpower planning studies in the determination of information policy of Turkey. It is expected that the results of this research and similar studies should be helpful in bringing the solutions to the existing problems of the librarians.