Sporcularda görsel dikkat, görsel bellek ve görsel imgeleme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between visual attention, visual memory and visual imagery in athletes
  1. Tez No: 750978
  2. Yazar: AYŞENUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH AĞDUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, lisanslı olarak spor yapan bireylerde görsel dikkat, görsel bellek ve görsel imgeleme arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Tarama modelinde yapılan araştırmaya yaş ortalaması 28.65 ± 3.13 olan 29 kadın – 37 erkek toplam 66 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak bilgisayar ortamında hazırlanmış Renk – Kelime Stroop Testi, N – Back Testi ve öz bildirime dayalı Hareketi İmgeleme Ölçeği'nin Görsel İmgeleme alt boyutu kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS v26 paket programı yardımıyla frekans analizi, bağımsız örneklem t testi, Pearson korelasyon testi ve hiyerarşik regresyon hipotez testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the relationship between visual attention, visual memory and visual imagery in athletes. Method: A total of 66 athletes, 29 women – 37 men, with a mean age of 28.65 ± 3.13, participated in the study. Color – Word Stroop Test, N – Back Test, and the Visual Imagery sub – dimension of the self – reported Movement Imagery Questionnaire were used as data collection tools in the research. Frequency analysis, independent sample t – test, Pearson correlation test and hierarchical regression hypothesis tests were used in the statistical analysis of the data with the help of SPSS v26 package program.