Genç eskrim sporcularının el kavrama kuvveti ile üst ekstremiteye ait antropometrik değerleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the hand grip strength and the anthropometric values of the upper extremity of junior fencing athletes
- Tez No: 750977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ERDAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, kadın erkek genç eskrim sporcularının üst ekstremiteye ait antropometrik değerlerinin el kavramaya etkisini belirlemektir. Araştırma Türkiye Eskrim Federasyonu'na bağlı klüplerde ve ferdi olarak yarışan erkek kadın genç eskrim sporcuları ile gerçekleştirilmiştir. Türkiye Eskrim Federasyonu'nun kadın, erkek gençler klasmanında ve üç branştaki (epe, flöre, kılıç) sporcuların içerisinden gönüllülük esası göz önünde bulundurularak belirlenen genç kadın epe (n=19), genç erkek epe (n=19), genç kadın flöre (n=19), genç erkek flöre (n=19), genç kadın kılıç (n=19), genç erkek kılıç (n=19), epe, flöre, kılıç, kadın (n=57), epe, flöre ve kılıç erkek (n=57) toplam (n=114) eskrim sporcu oluşturmuştur. Demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri ve el kavrma kuvvetleri alınmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda nonparametrik testlerden“Kruskall-Wallis H”analizi yürütülmüştür. Analiz sonucu anlamlı çıkan karşılaştırmalarda farkın kaynağını incelemek için“Mann-Whitney U Test”i kullanılmıştır. Erkek ve kadın sporcularda üst ekstremite'ye ait ölçüm değerleri ile el kavrama kuvvetlerine ait ortalamaların epe, flöre ve kılıç branşlarına göre farklılaşıp farklılaşmadığı“Kruskall-Wallis H”analizi ile sınanmıştır. Epe, flöre, kılıç kadın ve erkek gruplarda sağ ve sol antropometrik ölçüm değerleri ile el kavrama kuvveti değerleri arasında anlamlı bir farklılaşma olup olmadığı bir dizi“Wilcoxon”analizi ile incelenmiştir. Erkek ve kadın eskrimcilerin demografik, uzunluk, çap ve çevre parametrelerine ait değerlerin, sağ-sol el kavrama kuvvetlerine ait ölçüm değerleri ile arasındaki ilişkinin belirlenmesinde“Pearson Korelasyon Analizi”kullanılmıştır. Korelasyon katsayıları (0.00 -0.19 çok düşük), (0.20-0.39 düşük), (0.40-0.59 orta), (0.60-0.79 yüksek), (0.80-1.00 çok yüksek) ilişkili olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulguların analizinde SPSS 25 istatistik paket programı kullanıldı. Araştırmanın sonunda el genişliği, el bilek çapı, el ayası çevresi, ön kol çevresi, biceps çevresi ve el kavrama kuvvetine ait dominant ve non dominant üst ekstremite değerlerinin kadın ve erkek epe, flöre, kılıç tüm kategorilerde anlamlı bir farklılığa sahip olduğu görülürken, üst ekstremiteye ait dominant ve non dominant uzunluk değerlerinin epe, flöre, kılıç kategorilerinin tamamında farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, vücut ağırlığı, el uzunluğu, el genişliği, el bilek çapı, dirsek çapı, el ayası çevresi, el bilek çevresi ve ön kol çevresine ait antropometrik değerlerin epe, flöre, klıç erkek ve kadın tüm kategorilerin el kavrama kuvvetini etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the effect of upper extremity anthropometric values of female male junior fencing athletes on hand grip. The research was carried out with male and female junior fencing athletes competing in clubs affiliated to the Turkish Fencing Federation and individually. Determined on a voluntary basis, among the athletes in the male and female youth classification of the Türkiye Fencing Federation and among the athletes in the three categories. young female epee (n=19), young male epee (n=19), young female foil (n=19), young male foil (n=19), young female sabre (n=19), young male sabre (n) =19). Epee, foil, sabre, female (n=57), epee, foil and sabre male (n=57) made up a total of (n=114) fencing athletes. Demographic features, anthropometric measurements and hand grip strength were taken. For comparisons between groups,“Kruskall-Wallis H”analysis, one of the nonparametric tests, was carried out. The“Mann-Whitney U Test”was used to examine the source of the difference in comparisons that were significant as a result of the analysis. Whether the measurement values of the upper extremity and the averages of hand grip strength in male and female athletes differ according to the branches of epe, foil and sabre were tested with the“Kruskall-Wallis H”analysis. A series of“Wilcoxon”analyzes were used to determine whether there was a significant difference between right and left anthropometric measurement values and hand grip strength values in epee, foil, saber female and male groups.“Pearson Correlation Analysis”was used to determine the relationship between the demographic, length, diameter and circumference parameters of male and female fencers, and the measurement values of right-left hand grip strength. Correlation coefficients (0.00 -0.19 very low), (0.20-0.39 low), (0.40-0.59 moderate), (0.60-0.79 high), (0.80-1.00 very high) were determined as correlated. SPSS 25 statistical package program was used in the analysis of the findings. At the end of the study, it was seen that the dominant and non-dominant upper extremity values of hand width, wrist diameter, hand palm circumference, forearm circumference, biceps circumference and hand grip strength had a significant difference in all categories of men and women, epe, foil, sabre. It was determined that the dominant and non-dominant length values of the epee, foil and sabre did not differ in all categories. As a result, it can be said that anthropometric values of body weight, hand length, hand width, wrist diameter, elbow diameter, hand palm circumference, wrist circumference and forearm circumference affect the hand grip strength of all categories of epee, foil, sabre male and female.