Psoriazis ve periodontitisli hastalarda serum ve dişeti oluğu sıvısında yardımcı T hücre 9/17/22 sitokin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of T helper 9/Th17/Th22 cytokine levels in serum and gingival crevicular fluid in patients with psoriasis and peridontitis
  1. Tez No: 751005
  2. Yazar: ÖYKÜ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU GÜLSEREN BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Psoriazis ve periodontitis, ortak risk faktörlerini barındıran birbiriyle yakından ilişkili kronik immün aracılı iki inflamatuvar hastalıktır. İki hastalık arasındaki çift yönlü nedensel ilişki henüz tam olarak tanımlanamamış olsa da ortak immünpatogenezde interlökin (IL)-23/yardımcı T hücre (Th)17 yolağı suçlanmaktadır. Bu çalışma IL-9, IL-10, IL-17A, IL-21, IL-22, IL-23 ve IL-27'nin psoriazis ve periodontitis ortak patogenezinde rol oynayabileceği hipotezini test etmek amacıyla prospektif, karşılaştırmalı ve kontrollü, klinik bir çalışma olarak tasarlandı. Çalışmamıza Psoriazis (+)/Periodontitis (+) (n=20), Psoriazis (+)/Periodontitis (–) (n=20), Psoriazis (–)/Periodontitis (+) (n=20) ve Psoriazis (–)/Periodontitis (–) (n=20) olmak üzere 4 grup alındı. Serum ve dişeti oluğu sıvısı (DOS) IL-9, IL-10, IL-17A, IL-21, IL-22, IL-23 ve IL-27 düzeyleri, multipleks yöntemi ile belirlendi. Bireylerin periodontal durumları, diş sayısı, sondlama derinliği, plak indeksi, gingival indeks, klinik ataçman düzeyi ve sondlamada kanama değerlerinden oluşan periodontal klinik ölçümler ile değerlendirildi. Ek olarak bireylerden oral mukozada kandida kolonizasyonunu değerlendirmek için oral kandida sürüntü kültürü alındı. Gruplar arasında oral kandidiyazis sıklığı açısından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı (p=0.214).
Özet (Çeviri)
Psoriasis and periodontitis are immunologically mediated chronic inflammatory diseases that share common risk factors and associate with each other. Although the exact bidirectional causal relationship between the two has not yet been clearly established, interleukin (IL)-23/T helper (Th)17 pathway is thought to be involved in their common immunopathogenesis. This comparative, controlled and prospective clinical trial was designed to test the hypothesis that IL-9, IL-10, IL-17A, IL-21, IL-22, IL-23 and IL-27 can play a role in developing psoriasis and periodontal disease. Sample comprised the following groups: Psoriasis (+)/Periodontitis (+) (n=20), Psoriasis (+)/Periodontitis (–) (n=20), Psoriasis (–)/Periodontitis (+) (n=20), and Psoriasis (–)/Periodontitis (–) (n=20). Levels of serum and gingival crevicular fluid (GCF) IL-9, IL-10, IL-17A, IL-21, IL-22, IL-23 and IL-27 were determined by multiplex assay. The periodontal status of individuals was detected with periodontal clinical parameters consisted of number of teeth, probing depth, plaque index, gingival index, clinical attachment level and bleeding on probing. In addition, scraping of oral mucosa to detect candida species was done. No any statistically significant difference was found in prevalence of oral candidiasis between groups (p=0.214).