Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin girişimcilik düzeyleri ve eleştirel düşünme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of entrepreneurship levels and critical thinking tendencies of faculty of sport sciences students
  1. Tez No: 751058
  2. Yazar: OSMAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin girişimcilik düzeyleri ve eleştirel düşünme eğilimlerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021–2022 Eğitim-Öğretim yılında Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nin Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi bölümlerinde öğrenim görmekte olan toplam 1098 öğrenci oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Yozgat Bozok Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan ve araştırmaya rastgele ve gönüllü olarak katılan 586 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların bazı demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış kişisel bilgi formuna ek olarak, Yılmaz ve Sünbül' ün geliştirdiği“Girişimcilik Ölçeği”ve John Ricketts tarafından geliştirilen Demircioğlu (2012) tarafından da Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Eleştirel Düşünme Eğilimi Ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerde veriler SPSS 22 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Veriler analiz edilirken ilk olarak çok boyutlu olan eleştirel düşünce eğilimine yönelik açımlayıcı faktör analizi yapılmıştır. Sonrasında ölçeklere ait betimsel istatistik değerlerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the entrepreneurship levels and critical thinking tendencies of Yozgat Bozok University Faculty of Sport Sciences students in terms of various variables. Scanning model was used in the research. The population of the research consists of 1098 students in total who are studying in the departments of Physical Education and Sports Teaching, Sports Management and Coaching Education of Yozgat Bozok University Faculty of Sports Sciences in the 2021-2022 academic year. The sample of the research consists of 586 students studying at the Faculty of Sports Sciences of Yozgat Bozok University and participating in the research randomly and voluntarily. In addition to the personal information form prepared by the researcher in order to determine some demographic characteristics of the participants in the study, the“Entrepreneurship Scale”developed by Yılmaz and Sünbül and the“Critical Thinking Tendency Scale”developed by John Ricketts and adapted into Turkish by Demircioğlu (2012) were used. In statistical analysis, the data were analyzed using the SPSS 22 package program. While analyzing the data, firstly, exploratory factor analysis was conducted for the multidimensional critical thinking disposition. Afterwards, the descriptive statistics values of the scales were examined.