Türk otomotiv sektöründe inovasyon performansını etkileyen faktörler: yabancı sermaye, ihracat ve Ar-Ge harcamaları
The factors of affecting innovation performance in Turkish automotive sector: Foreign ownership, export and R&D expenditures
- Tez No: 751057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BEYZA SATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşme olgusu ve teknolojinin gelişmesi ile sınırların ortadan kalkması firmalar arası rekabeti arttırmış ve firmalar uluslararası rakipleri ile rekabet etmeye başlamıştır. Rakiplerinden önde olmak isteyen firmalar fark yaratabilmek için teknolojiye ve inovasyona büyük önem vermeye başlamışlardır. Ülke ekonomileri içerisinde inovasyona en çok önem veren sektörlerin başında otomotiv sektörü yer almaktadır. Bu doğrultuda bu çalışmada yabancı sermaye ile yüksek düzeyde ihracat ve Ar-Ge harcaması yapan otomotiv firmaların etkileşiminin inovasyon performansı üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu etkiyi belirmek için 61 adet otomotiv ana ve yan sanayi firmasından oluşan veri seti kullanılmıştır. Yabancı sermaye ile ihracat etkileşiminin inovasyon performansı üzerindeki etkisi 2006-2020 dönemini kapsarken, yabancı sermaye ile Ar-Ge etkileşiminin inovasyon performansı üzerindeki etkisi 2012-2020 dönemi için poisson regresyon analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular yerli firmaların ihracat ile etkileşiminin inovasyon performansını azalttığını, yabancı sermayeli firmaların ihracat ile etkileşiminin inovasyon performansını arttırdığı gostermektedir. Benzer sekilde, yerli firmaların Ar-Ge harcaması ile etkileşiminin inovasyon performansını arttırdığı ama yabancı sermayeli firmaların Ar-Ge harcaması ile etkileşiminin inovasyon performansını daha çok arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive sector is one of the leading sectors in the national economy that attaches significant importance to technology and innovation. In this direction, the study aims to determine the effect of the interaction of foreign ownershipwith exporting and R&D expenditures on innovation performanceof automotive firms.. To indicate this effect, a data set consisting of 61 automotive main and supplier industry companies was used. Poisson Regression analysis method has been used to analyze the interaction between foreign ownership and exports on innovation performance, for the period 2006-2020, and the effect of interaction between R&D and foreign ownership on innovation performance for the period 2012-2020. As a result of the study, it was found that the interaction of domestic firms with exports reduces innovation performance, while the interaction of foreign ownership firms with exports increases innovation performance. Likewisethe interaction of domestic firms with R&D expenditure increases innovation performance, but the interaction of foreign ownership firms with R&D expenditure increases innovation performance more.