Türkiye'de bir koruma alanında yersel ve uzaktan algılama verilerine dayalı coğrafi bilgi sistemi oluşturulması
  1. Tez No: 75106
  2. Yazar: EROL YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA MAKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bilgisiz fikir sahibi olmanın, sahip olunan bu fikirlerle verilen kararların şehirleri, ülkeleri ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarmakla sorumlu olduğumuz dünyamızı, yaşanması çok zor bir hale getirdiği ortadadır. Doğal yapısını hızla yitiren dünyamızda, insanlar şehirlerde beton yığınları arasında yaşamak zorunda kalmışlardır. Orman yangınları, sanayi tesisleri,yoğun yapılaşma, yalnızca şehir bölgelerini tahrip etmekle kalmayıp, kırsal alanları, denizleri, akarsuları, gölleri ve etraflarındaki tüm doğal ve tarihi yapıyı tehdit eder hale gelmiştir. Sonuçta pekçok bitki ve hayvan türü, bu talana daha fazla dayanamayıp, nesillerim kaybetmiş ve kaybetmektedir. Doğal afetlerin hızla artması, ve olumsuz gelişmelerin dünyanın pekçok bölgesinde insan hayatını tehdit eder hale gelmesi, ülkeleri koruma alanları ve doğal sit alanları ilan etmeye zorlamıştır. Seçilen bu alanlardaki doğal ve yapay değişimleri izlemek, mevcut yapıyı korumak ve bunları gelecek nesillere sağlıklı bir biçimde aktarmak ancak çok amaçlı olarak hazırlanmış dinamik bir Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ile mümkün olabilecektir. Dünyanın hızla küreselleştiği yüzyılımızda, ülkeler doğal ve yapay kaynaklarını en iyi şekilde kullanmak, doğa-insan-sanayi dengesini kurmak ve bunu sürekli dengede tutmak için sistemler geliştirme çabasına girmişlerdir. Teknolojiye bağlı olarak hızla gelişen bu sistemlerden birisi de, 'Coğrafi Bilgi Sistemleridir'. Günümüzde her kurum ve kişi verdiği kararların amaçlanan hedeflere ulaşmasını istemektedir. Bu ise, ancak özel yada çok amaçlı tesis edilmiş, dinamik CBS sistemlerinin kullanımı ile mümkün olacaktır. Gelişmiş tüm ülkeler, bu tip sistemlere sahiptirler. Tüm karar verme ve yönetim işlemleri bu sistemden çıkan analiz sonuçlarına göre yapılmaktadır. Pekçok ülkenin ulusal CBS politikaları dahi vardır. Bilgi gereksinimine ve bunların yönetimine olan ihtiyacın hergün biraz daha arttığı ülkemizin, en kısa zamanda ulusal bir CBS politikası belirlemesi, kurumlar arasında bunu yaygınlaştırması, sistemi geliştirecek ve sistemden faydalanacak teknik kadroyu en kısa zamanda yetiştirmesi zorunludur. Teknolojik gelişmelerin avantajlarından faydalanarak, gelişmiş ülkelerin 25-30 yılda kurdukları sistemleri, 3-10 yıl içinde kurma ve kullanma olanağı vardır. Çalışmanın ilk üç bölümünde, CBS hakkında detaylı bilgiler verilmiş, bu teknoloji tüm yönleriyle irdelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Köyceğiz-Dalyan özel koruma alanının önemi vurgulanarak, seçilen bölgede çok amaçlı ve çok kullanıcılı, yersel ve uydu verilerine dayalı dinamik bir CBS sistemi tasarlanmıştır. Geliştirilen sistemde, Uluslararsı Akdeniz Projesi çerçevesinde elde edilmiş olan, temel harita, özel koruma alanında arazi kullanımı, göl batimetrisi, demografik veriler gibi farklı veriler hazırlanan bilgi sistemine aktarılmıştır. Kullanılan uzaktan algılama ve GPS verileri, projenin en temel dinamik veri kaynaklarını oluşturmaktadır. Ayrıca uzaktan algılama teknolojisi kısaca tanıtılmış, sistemde kullanılan verilere ait uydu sistemleri ve görüntü işleme teknikleri kısaca açıklanmıştır. Sonuç bölümünde, sistemden sağlanacak yararlar ve uzaktan algılama teknolojisinin, bu tip sistemler içindeki önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ESTABLISHMENT OF THE GEOGRAPHIC INFORMATION SYSTEM BASED ON THE GROUND TRUTH AND REMOTE SENSING DATA IN ONE OF THE PROTECTED AREA OF TURKEY Having ideas, ideas without knowledge and making decisions with this ideas, make our cities, countries and our world, which we have to entrust more healthier the next generation, a place where it is difficultto live. In a world, which continually loses its natural balances, people have had to live amongst concrete piles. Forest fires, industrial complexes, concentrated habitations have not only destroyed urbanal regions, but also have endangered rural areas, seas, rivers, lakes, and surrounding historical and natural environments. As a result, some species of animals and vegetations have been and will be extinct in face of these destructions. Rapid increase of natural disasters and unfavorable developments world while as a tread for human race have forced people to declare historical and natural reservation sites for their safety. Monitoring natural and superficial changes on these selected areas, keeping existent structure and entrusting these more healthier to the next generations are only possible through a dynamic Geographical Information System (GIS) which have been prepared multi-functionaly. In the last century, which our world gets smaller in, countries have made all the effort for developing systems to utilize natural and artificial sources as best as they can, to strike a balance between nature, human being and industry, and keep their balances continually. One of the systems improving rapidly along with its developing technology is the 'Geographic Information System'. Today all people and institutions wish their decisions to reach their goals. On the other hand, in this area this would only be possible through deployment of multi-functional and dynamic GIS. In all developed countries these type of systems are in use. All decisions are made and all managements are carried out according to the resulting analysis made by these systems A great many countries have their own national GIS policies. Our county, which information and its management need is increasing rapidly in, has to determine an national GIS policy and disseminate this among institutions and establish technical staff, which will develop and make use of the system, as soon as possible. Benefiting from advantages of technological developments, it is possible to establish these systems in 3-10 years, which developed countries have done the same in 25-30 years. In our country, besides the data deficiency, there are problems related to the data stored independently, to different organizations, different formats and to different accuracy. Unfortunately the logic of the data integration and sharing couldn't be available among the organizations, even inside the same organization. On the other