Lomber omurga kayropraktik manipülasyonu ile mulligan mobilizasyonunun bisiklet sporcularında fiziksel uygunluk parametrelerine etkisi
Lumbar spine chiropractic manipulation and mulligan mobilization effect on cyclists physical fitness parameters
- Tez No: 751158
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı; bisiklet sporcularında kayropraktik HVLA (Yüksek Hızlı Düşük Amplitüdlü) manipülasyonu ve mulligan SNAGS (Doğal Apofizyal Kaymaların Mobilizasyon Manevrası ile Bir Hareket Boyunca Sürdürülmesi) mobilizasyonu uygulamalarının fiziksel uygunluk parametrelerine etkisini araştırmaktır. Yaş ortalaması 33,54 olan toplam 45 gönüllü bireyin dahil edildiği bu çalışmada katılımcılar kayropraktik (n=15), mulligan (n=15) ve kontrol (n=15) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Yaş, vücut ağırlığı, boy uzunluğu, vücut kitle indeksi ve haftada yapılan antrenman saati gibi demografik bilgileri alınan sporculara ön-son test yöntemi uygulandı. Kalça ve diz bölgelerine yapılan kas kuvvet testleri sonucunda iki ekstremite arasında yüzde 15'lik kas kuvvet farkı görülen tüm katılımcılara kas endurans, esneklik, denge ve reaksiyon zamanı testleri uygulandı. Ardından imbalans belirlemek amacıyla yapılan testlerin sonucuna göre sağ ya da sol olmak üzere kayropraktik grubuna HVLA manipülasyonu, mulligan grubuna SNAGS mobilizasyonu, kontrol grubuna ise sham manipülasyonu uygulandı. Bu uygulamaların ardından tüm testler tekrar edildi. İstatistiksel analiz SPSS 22.0 programının kullanıldığı analizlerde grup içi ölçüm testleri için“Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi”, gruplar arası ölçümlerde ise“Kruskal-Wallis H Testi”tercih edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of chiropractic HVLA (High Velocity - Low Amplitude) manipulation and mulligan SNAGS (Sustained Natural Apophyseal Glides) mobilization practices on physical fitness parameters in cyclists. In this study, in which a total of 45 volunteers with a mean age of 33.54 were included, the participants were divided into 3 groups as chiropractic (n=15), mulligan (n=15) and control (n=15). The pre-post test method was applied to the athletes whose demographic information such as age, body weight, height, body mass index and training hours per week were obtained. Muscle endurance, flexibility, balance and reaction time tests were applied to all participants who had a 15% difference in muscle strength between the two extremities as a result of the muscle strength tests performed on the hip and knee regions. Then, HVLA manipulation was applied to the chiropractic group, SNAGS mobilization to the mulligan group, and sham manipulation to the control group, according to the results of the tests performed to determine imbalance. After these applications, all tests were repeated. Statistical analysis In analyzes using the SPSS 22.0 program, the“Wilcoxon Signed Ranks Test”was preferred for intragroup measurement tests, and the“Kruskal-Wallis H Test”was preferred for intergroup measurements.