Türkiye'de yaşayan suriyeli göçmenlerde COVID-19 pandemisiyle ilişkili stres etmenlerinin göç sonrası stres etmenleriyle ilişkisinin incelenmesi
A study of the relationship between COVID-19 pandemic related stressors and post-migration stress factors
- Tez No: 751182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruhsal Travma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Göç sonrası stres etmenleriyle birlikte COVID-19 ile ilişkili faktörlerin göçmenler üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu kesitsel araştırmada, 2011 sonrasında savaş sebebiyle göç eden ve şu anda Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmenlerde COVID-19 ile ilişkili stres etmenlerinin göç sonrası stres alanlarıyla ilişkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmada, veri toplama aracı olarak, Sosyo-demografik Bilgi Formu, COVID-19 Korku Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ve Göç Sonrası Göçmen Stres Ölçeği (GSGSÖ)'nin Arapça versiyonları çevrimiçi ortamda uygulanmıştır. Çalışmaya katılan 18 yaş üstü 290 katılımcının 175'i (%60.3) kadın ve 115'ü (%39.7) erkektir. COVID-19 ile ilşkili stress etmenleri ile göç sonrası stress alanları arasındaki ilişki korelasyon, t-test ve çoklu regresyon analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Suriyeli göçmenlerin göç sonrası stres etmenleri pandemide iş kaybı, COVID-19 korkusu ve algılanan sosyal destek ile ilişkilidir. Pandemi döneminde sağlık hizmetlerine kronik hastalığı olan katılımcılar ihtiyaç duymakta ve erişebilmektedir. Kronik hastalığı olan katılımcıların COVID-19 korkusu, kronik hastalığı olmayanlara göre daha fazladır. Sonuç olarak, Suriyeli göçmenlerin ve diğer dezavantajlı grupların hizmetlere erişimi sosyoekonomik durumun ötesinde ihtiyaçtır. Göç sonrası stres etmenleri, COVID-19 Korku düzeyini yordamaktadır. Pandemi dönemindeki stres etmenleri, göç sonrası stres etmenlerine eklendiğinde, göçmenler ve dezavantajlı grupların sosyo-ekonomik eşitsizliği derinleşmektedir.
Özet (Çeviri)
Along with post-migration stressors, COVID-19-related factors have a negative impact on immigrants. In this cross-sectional study, it is aimed to examine the relationship between COVID-19-related stressors and post-migration stress factors in Syrian immigrants who migrated due to the war after 2011 and are currently living in Türkiye. In the research, Arabic versions of the Socio-demographic Information Form, the COVID-19 Fear Scale, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) and the Refugee Post-Migration Stress Scale-Revised (RPMS-R) were applied online as data collection tools. Of the 290 participants over the age of 18, 175 (60.3%) were female and 115 (39.7%) were male. The relationship between COVID-19-related stressors and post-migration stress factors was analyzed using correlation, t-test, and multiple regression analysis methods. Post-migration stressors of Syrian migrants are associated with job loss in the pandemic, fear of COVID-19, and perceived social support. Participants with chronic diseases need and can access health services during the pandemic period. Participants with a chronic disease have a greater fear of COVID-19 than those without a chronic disease. As a result, access to services by Syrian migrants and other disadvantaged groups is a need beyond socioeconomic status. Post-migration stressors predict the level of COVID-19 Fear. When the stressors of the pandemic period are added to the post-migration stressors, the socio-economic inequality of immigrants and disadvantaged groups deepens.