Hidroksiklorakin'in P-glikoprotein substratı talinololün farmakokinetiğine etkisi
The effect of hydroxychloroquine on the pharmacokinetics of the P-glycoprotein substrate talinolol
- Tez No: 751183
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA PALA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hidroksiklorokin (HCQ) kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde yaygın olarak kullanılan antimalaryal bir ilaçken Covid-19 pandemisinde viral klirenste artma ve azalmış hastalık progresyonu nedeni ile tedavi şemasına dahil edildikten sonra, yan etki ve potansiyel ilaç-ilaç etkileşmelerinden dolayı tedaviden çıkartılmıştır. P-glikoprotein (P-gp), vücudun çeşitli dokularında eksprese olarak ilaçların farmakokinetiğinde ve ilaç-ilaç etkileşmelerinde önemli rol oynayan bir efluks proteinidir. Bu çalışmada, tek doz ve tekrarlanan dozda uygulanan HCQ'nin eş zamanlı uygulanan P-gp substratı talinololün farmakokinetiğine etkilerinin Wistar albino sıçanlarda incelenmesi amaçlanmıştır. Tek doz çalışmasında, HCQ (25 mg/kg) ve talinolol (20mg/kg), tekrarlı uygulamada ise, 7 gün süre ile HCQ (25 mg/kg) uygulamasını takiben 8. günde tek doz talinolol (20 mg/kg) oral olarak sıçanlara uygulanmıştır (her grup için n=5). 0.5, 1.,2.,4. ve 5. saatlerde kan örneği alınmış ve talinololün plazma düzeyleri HPLC yöntemi ile tayin edilmiştir. Tekrarlı doz uygulama sonrası karaciğer P-gp protein düzeyleri Western blot ile tayin edilmiştir. HCQ'nin tek doz uygulaması talinololün Cmaks (0,16±0,09µg/ml vs 0,23±0,1µg/ml; p=0,3095) ve AUCtotal (0,54±0,18µg*sa/ml vs 0,74±0,19µg*sa/ml; p=0,1905) değerlerini 1,4 kat artırırken, 7 günlük uygulama Cmaks (0,22±0,04µg/ml vs 0,19±0,06µg/ml; p=0,8413) ve AUCtotal (0,62±0,11 µg*sa/ml vs 0,53±0,12 µg*sa/ml; p=0,3095) değerlerinde azalmaya neden olmuştur. Tekrarlı doz HCQ uygulaması karaciğer P-gp protein düzeylerini azaltmıştır. Tek doz ve tekrarlı doz HCQ çalışmasında elde ettiğimiz farklı sonuçların, HCQ'nin diğer intestinal alım taşıyıcılarının inhibisyonu veya P-gp inhibisyonu sonucu meydana gelen başka taşıyıcıların upregülasyonuna bağlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hydroxychloroquine (HCQ) is an antimalarial drug used in the treatment of chronic inflammatory diseases and was included in the treatment protocol of Covid-19 for a period of time and was then withdrawn due to side effects and potential drug-drug interactions. P-glycoprotein (P-gp) is an efflux protein that plays an important role in the pharmacokinetics of drugs and drug-drug interactions as it is highly expressed in various tissues. In this study, we investigated the effects of single-dose and repeated-dose HCQ administration on the pharmacokinetics of Talinolol in Wistar Albino rats. In single-dose group, HCQ (25 mg/kg) and Talinolol (20mg/kg) were administered, in repeated-dose group, HCQ (25 mg/kg) was administered for 7 days and was administered with Talinolol (20mg/kg) on the 8th day. Blood samples were taken at 0.5, 1, 2, 4 and 5. hours and plasma levels of Talinolol were determined with validated HPLC method. Repeated-dose liver P-gp protein levels were determined by Western blot. Cmax and area under the curve (AUCtotal) were evaluated. A single dose of HCQ increased the Cmax (0.16±0.09µg/ml vs 0.23±0.1µg/ml;p=0.3095) and AUCtotal (0.54±0.18µg*h/ml vs 0.74±0.19µg*h/ml;p=0.1905) of Talinolol 1.4 times, whereas repeated administration resulted in a decrease in Cmax (0.22±0.04µg/ml vs 0.19±0.06µg/ ml;p=0.8413) and AUCtotal (0.62±0.11µg*h/ml vs 0.53±0.12µg*h/ml;p=0.3095). Repeated administration of HCQ decreased liver P-gp protein levels. It is thought that the different results we obtained from single-dose and repeated-dose HCQ study may be due to the inhibition of other intestinal uptake transporters by HCQ or the upregulation of other transporters resulting from the inhibition of P-gp.