Yaşlılarda fiziksel aktivitenin kırılganlık düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity and frailty level in the elderly
  1. Tez No: 751184
  2. Yazar: KEZİBAN GAMZE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİA HÜRREM ÖZDURAK SINGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kırılganlık yürüme, hareket, denge, kas kuvveti, motor işleme, biliş, beslenme, dayanıklılık ve fiziksel aktivite gibi birçok alanı etkileyen çok boyutlu kavramdır. Amacımız FAST'in Türkçe adaptasyonunu yaparak profesyonel spor yapmış ve sedanter yaşlı yetişkinlerin fiziksel aktivite düzeyi ve kırılganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. 65 yaş üstü sedanter (SYY, n=300) ve profesyonel spor yapmış yaşlı (PSYYY, n=100) 450 birey çalışmanın örneklemi oluşturdu. Veri toplama araçları katılımcıların sosyo-demografik bilgilerinin sorgulandığı anket, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa ve FAST-TR ölçeği idi. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programlarından yararlanıldı. Ölçeğin geçerlik analizinde kapsam geçerliği uygulandı. Güvenirlik analizi Cronbach Alfa katsayısı ve test-tekrar test ile incelendi. Fiziksel aktivite ile kırılganlık düzeyi arasındaki ilişki Ki-Kare korelasyonu ile incelendi. Diğer değişkenlerin karşılaştırılmasında ise Student T test uygulandı.
Özet (Çeviri)
Frailty is a multidimensional concept that affects many areas such as walking, movement, balance, muscle strength, motor processing, cognition, nutrition, endurance and physical activity. Our aim is to analyze the relationship between physical activity level and fragility levels of sedentary elderly individuals who have done professional sports by adapting the FAST Frailty Scale to Turkish. 450 individuals over 65 years, sedentary (SOA, n=300) and professionally engaged in sports (PSOA, n=100) constituted the sample of the study. Data collection tools were the questionnaire in which the socio-demographic information of the participants was questioned, the International Physical Activity Questionnaire-Short and the FAST-TR scale. SPSS 22 package programs were used in the analysis of the data. Content validity was used in the validity analysis of the scale. Reliability analysis was evaluated with Cronbach's Alpha coefficient and test-retest. The relationship between physical activity and frailty level was analyzed with Chi-Square correlation. Student T test was used to compare other variables. p0,05).