1970-1990 arası Türk komedi sinemasında 'Kemal Sunal' film afişlerinin tasarım kriterleri açısından çözümlemesi
The anlysis of movie posters of 'Kemal Sunal' from the point of design criteria in Turkish comedy cinema between the years of 1970-1990
- Tez No: 751225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÖKSAL BİLİRDÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Türk sinemasında sanat yaşamı boyunca 82 film yapmış olan Kemal Sunal'ın sanat hayatı, filmlerinin izleyici üzerindeki etkileri, kapsamlı bir biçimde araştırılmıştır. Sanatçının 1970-1990 yılları arası başrolünü üstlendiği filmlerin afişlerinin taraması yapılarak İmge -mesaj bütünlüğünün sağlanamadığı görülen 20 film afişinin, tasarım ilkeleri doğrultusunda incelemesi yapılmıştır. Çalışma, sanatçının başrolde yer aldığı filmler arasında izlenme oranlarına göre seçilen, 20 film afişi ile sınırlandırılmıştır. Bu filmler arasından 10 tane afiş örneklem olarak seçilmiş, orjinalindeki bilgilere sadık kalınarak filmin içerisinden alınan görseller ile; sorun oluşturan öğeleri değiştirilerek, Türk sinemasına ve ilgili araştırmacılara kaynak ve tasarım anlamında katkı sağlamak amacı ile tekrar çalışılarak tasarım önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this present study, the art life of Kemal Sunal who had filmed 82 movies throughout his art life and the effects of his movies on audience have been comprehensively researched. By searching the posters regarding the movies in which the actor is starring character between the years of 1970-1990, it has been considered that the message-image compatibility could have not been provided in 20 movie posters that have been examined in accordance with design principle in this study. This present study is limited to 20 movie posters selected among the rating in respect of the movies in which the actor is starring character. The 10 movie posters have been selected as sample among such movies and the design proposal have been suggested by practicing on the movie posters over such as changing the items that create problem, with the images taken from the movies by staying with the information included in the original piece in order to contribute to the Turkish Cinema and relevant researchers in terms of reference and design.