Türkiye'de evde bakım politikalarının kadın istihdamı üzerindeki etkilerinin incelenmesi: Ankara Keçiören örneği
Examine the effects of home-care policies on women's employment in Turkey: The case of Ankara Kecioren
- Tez No: 751233
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
“Türkiye'de Evde Bakım Politikalarının Kadın İstihdamı Üzerindeki Etkilerinin İncelenmesi”konulu yüksek lisans çalışması Türkiye özelinde evde bakım politikalarının kadınların istihdamına yönelik etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümü tezin amacının daha iyi anlaşılması için kavramsal çerçeveye ayrılmıştır. Bu bölümde evde bakım da dahil olmak üzere yakın ilişkili kavramlar açıklanmıştır.“Türkiye'de Evde Bakım Politikaları”başlıklı ikinci bölüm“engelli bakım politikaları”,“yaşlı bakım politikaları”ve“çocuk bakım politikaları”alt başlıkları ile detaylandırılmıştır. Her bir alt başlık altında önce Türkiye'deki durum ortaya konulmuş sonra da ilgili bakım politikalarının tespitine çalışılmıştır.“Bakım Politikalarının Kadın İstihdamına Etkisi”başlıklı üçüncü bölümde ise konunun kadın istihdamına etkisi çeşitli yönlerden incelenmiştir. Bu bölümde önce Türkiye'deki kadın istihdamı çeşitli ülkeler ile karşılaştırılmış sonra da konu şu açılardan incelenmiştir: Evde bakım emeği/sorumlulukları ilişkisi, ilgili politikaların kadın istihdamına etkisi, kadınların istihdamını engelleyici/geciktirici etkisi ve kayıt dışı istihdama etkisi.Çalışmanın dördüncü ve son bölümü ise evde yaşlı bakımına ayrılmıştır. Yaşlı bakımı özelinde yapılan nitel analiz ile bakım sürecinin kadınlar üzerindeki sosyal ve ekonomik olarak etkileri ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu çerçevede Ankara/Keçiören'de yaşlı bakımı yapan ve evde bakım aylığı alan 18 kadınla yarı yapılandırılmış mülakat tekniği ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Tezin sonuç bölümünde ise, çalışma neticesinde ortaya çıkan bulgulara ve konuyla ilgili problemlerin çözümüne ilişkin ilgili taraflara yönelik politika önerilerine yer verilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The master's study titled with the“Examination of the Effects of Home Care Policies on Women's Employment in Turkey”aims to reveal the effects of home care policies on women's employment in Turkey. In addition to introduction and conclusion and policy recommendations, it consists of four main parts. The first part of the study is devoted to the“Conceptual Framework”in order to better understand the purpose of the thesis. This chapter describes closely related concepts including home care.The second chapter, titled“Home Care Policies in Turkey”, is detailed with three subheadings such as“disabled care policies”,“elderly care policies”and“childcare policies”. Under each sub-section, firstly the related situation in Turkey has been revealed and then the relevant maintenance policies have been tried to be determined.In the third chapter titled“The Effect of Care Policies on Women's Employment”, the consequences of the care policies on women's employment has been examined from various aspects. In this section, firstly, women's employment in Turkey is compared with various countries and then the home care policies are examined from the following aspects: The relationship between home care labor/responsibilities, the effect of relevant policies on women's employment, the hindering/delaying effect of women's employment and its effect on unregistered employment. The fourth and last part of the study is devoted to home care for the elderly. It is aimed to reveal the social and economic effects of the care process on women with the qualitative analysis made specifically for elderly care. In this context, deeply semi-structured interviews were conducted with 18 women who care for the elderly and receive home care salaries (grants) in Ankara/Keçiören using semi-structured interview technique. In the conclusion part of the thesis, the findings of the study and policy recommendations for the relevant private and public stakeholders regarding the solutions and suggestions are included.