COVİD-19 döneminde halk oyuncuların gelecek kaygısı ile stresle başa çıkma düzeylerinin zihinsel dayanıklılıkları üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of public players' future anxiety and levels of coping with stress on their mental resilience in the COVID-19 period
- Tez No: 751280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD HAN DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Covid-19 dönemi halk oyunları sporcularının yaşadığı stres ve gelecek kaygısının sporda zihinsel dayanıklılık üzerine etkisinin incelenmesidir. Gereç Ve Yöntem: Çalışmaya 116 sporcu dahil edildi. Çalışmada ölçme araçları olarak, kişisel bilgi formu,“Beck Umutsuzluk Ölçeği”,“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği”ve“Stresle Başa Çıkma Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada betimsel araştırma modeli kullanılmıştır. Tüm istatistiksel analizlerde“IBM SPSS Ver.25”paket programı kullanılmıştır. İki gruptan oluşan değişkende ki faktör puanlarının değişikliğini belirlemek için“T-testi”, ikiden fazla gruptan oluşan değişkendeki faktör puanlarının değişikliğini belirlemek için“ANOVA Testi”ve etki analizi için“Linnear Regressiyon”analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların, cinsiyet, yaş, spor deneyimi ve eğitim düzeyi değişkenine göre Sporda Zihinsel Dayanıklılık ölçeği bakımından anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Bu fark erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre ortalaması daha yüksek ve 0-3 yıl ve 4-7 yıla göre 8-11 yıl ve 12+ yıl spor yapan sporcularda istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların, cinsiyet, yaş, spor deneyimi ve eğitim düzeyi değişkenine göre Beck Umutsuzluk ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Ölçeği ölçeği bakımından anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Beck Umutsuzluk ile Stresle Başa Çıkma Ölçeği boyutları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Beck Umutsuzluk ölçeği ile Sporda Zihinsel Dayanıklılık boyutları arasında anlamlı ve negatif bir ilişki vardır. Sonuç: Sonuç olarak, Covid-19 dönemi halk oyunları sporcularının gelecek kaygısı ve stresle başa çıkmalarının zihinsel dayanıklılık üzerine düşük seviyede etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to examine the effects of stress and future anxiety experienced by folk dance athletes in the Covid-19 period on mental endurance in sports. Material and Method: 116 athletes participated in the study. As measurement tools in the study; personal data form,“The Beck Hopelessnes Scale”,“Mental Toughness Scale in Sports”and“The Scale of Coping with Stress”was used. The descriptive research model was used in the research. The“IBM SPSS Ver.25”package program was used in all statistical analyses“T-test”was used to determine the change in factor scores in the variables which consist of two groups, and“ANOVA Test”was used to determine the change in factor scores in the variables which consist more than two groups, and“Linnear Regression”analysis was used for the effect analysis. Results: Significant differences were found in terms of gender, age, how many years they have played folk dances, and the scale of education level Mental Toughness Scale in Sports of the participants. This difference is higher than the average of male participants compared to female participants and, a statistically significant difference was found in athletes who did sports for 8-11 years and 12+ years compared to 0-3 years and 4-7 years. In addition, there wasn't a significant difference in terms of the The Beck Hopelessnes scale and The Scale of Coping with Stress scale according to gender, age, how many years they played folk dances, and education level variable. There is a significant and negative relationship between The Beck Hopelessnes Scale and The Scale of Coping with Stress dimensions. There is a significant and negative relationship between the The Beck Hopelessnes scale and dimensions. Conclusion: As a result, it has been determined that future anxiety and coping with the stress of the Covid-19 period folk dance athletes have a low level of influence on mental endurance.