Rize gastronomik kimliğinin arz yönlü destinasyon rekabetçiliğine etkisinde destinasyon itibarının aracı rolü
The intermediate role of destination reputation in supply-sided destination competitiveness Rize gastronomic identity
- Tez No: 751279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ACUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüz turist eğilimlerinde değişimlerin olduğu gözlenmektedir. Bu değişimler nedeniyle turistler, klasik turizm türlerinden ziyade eşsiz ve otantik deneyimler yaşamayı, yeni lezzetleri ve kültürleri deneyimlemeyi amaçlamaktadır. Bu öngörülerden birisi olan gastronomik kimlik kavramı bir destinasyonun sadece yemeklerini değil aynı zamandan kimliğin oluşum sürecinden itibaren yaşadığı kültürü de en iyi şekilde yansıtmaktadır. Yeni deneyimler arayan turistlerin için eşsiz deneyimlerin gerek yerel halka gerekse destinasyon rekabetine etki edeceği düşünülmektedir. Destinasyonun sahip olduğu özgün değerlerin yanında bu araştırmada itibarın aracı rolü ölçülerek incelenmiştir. Bu araştırma Rize'de yaşayan yerel halkın gastronomik kimlik, destinasyon rekabeti ve destinasyon itibarına yönelik bakış açılarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ilişkisel analiz deseni kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Rize'de yaşamakta olan yerel halk oluşturmaktadır. Veriler anket tekniği kullanılarak elektronik olarak toplanmıştır. Yapılan analizler neticesinde Rize'nin gastronomik kimliği destinasyon rekabetinde etkili olduğu destinasyon itibarının ise aracı rol olarak etkili olduğu belirlenmiştir. Yapılan araştırmanın literatüre katkı sağlayacağı ve Rize gastronomik kimliği için yapılacak araştırma ve planlamalara fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that there are changes in today's tourist trends. Due to these changes, tourists aim to have unique and authentic experiences, and to meet new tastes and cultures rather than classical tourism types. The concept of gastronomic identity, which is one of these visions, best reflects not only the food of a destination, but also the culture in which the identity has lived since the formation process. It is thought that unique experiences for tourists looking for new experiences will affect both local people and destination competition. The mediating role of reputation, along with the unique values of the destination, was measured and examined in this research. This research was prepared to determine the perspectives of the local people living in Rize on gastronomic identity, destination competition and destination reputation. In the research, quantitative research approach was adopted and relational analysis design was used. The sample of the research consisted of the local people living in Rize. Data were collected electronically using the questionnaire technique. As a result of the analyses conducted, it was determined that the gastronomic identity of Rize is effective in the destination competition, and the reputation of the destination is effective by playing an intermediary role. It is thought that the research will contribute to the literature and will benefit the research and planning to be made for the gastronomic identity of Rize.