Donanım ile VST sentezleyiciler arasındaki farkların incelenmesi
Examining the difference between hardware and vst synthseizers
- Tez No: 751318
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gelişen insan yaşamı beraberinde yeni gereklilikleri getirirken, insanın müziğe olan ilgisi ve sesleri yönetme arzusu da bu oranda gelişmiştir. Enstrümanların keşfi ve evrimleşmesi ile insanların sesleri yönetmesi, kendi isteğine göre ayarlaması yeni kompozisyonlar yaratma isteğini de artırmıştır. Bu sayede teknolojik araçların yeni ses sentezleri yaratmada kullanılması da kaçınılmaz olmuştur. Günümüz müzik çalışmalarında her ne kadar VST sentezleyiciler yaygın kullanılsa da donanımların yerlerini alabilmesi ya da donanımlara ne derece benzerlik gösterdiği akıllarda bir soru olarak kaldığı aşikardır. Bu nedenle bu araştırmada, donanım sentezleyiciler ile VST sentezleyiciler arasındaki farklılıkların incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda elde edilen verilerin, müzik teknolojileri alanına hizmet eden bireylere kaynak sağlaması açısından önem arz ettiği düşünülmektedir. Yukarıdaki bilgiler doğrultusunda belirlenen donanım ve VST sentezleyicilerden elde edilen osilatör seslerine,“Matlab”yazılımı aracılığıyla THD verilerine ve“Voxengo Span”yazılımı aracılığıyla ise spektrum analiz bulgularına ulaşılmıştır. Daha sonra donanım ve VST sentezleyiciler ile belirli bir ezgi hazırlanıp, üç uzman onayından geçen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile 20 ses mühendis ve 20 aranjör olmak üzere toplamda 40 kişiye sunulmuştur. Elde edilen bilgilere içerik analiz uygulanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Her üç ses örneğini (sade-efektli-aranje içerisinde) ele aldığımızda; araştırmamıza katılan aranjör ve ses mühendislerinin çoğunluğu MS-20 donanımını, Tal-U VST'i ve Roland JX-8P donanımını ve genel itibariyle ele aldığımızda ise donanımları tercih ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmamızda, tercih sebepleri kapsamında ise aranjör ve ses mühendislerinin çoğunlukla hoşlarına giden sesleri seçtiği ve donanım/analog duyumu aradıkları gibi daha birçok sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel to developments in human beings' life their interest in the music and desire tomanage the sounds also developed throughout the course of time. Discovery of new instruments and their evolvement had boosted their interest to create new compositions in a way to their own wish through with managing the sounds. In this context, it was inevitable use of technological devices in creating new sound synthesis. Even though the VST synthesisers are being used in today's musical studies, it is a question in minds that how the musical instruments were replaced with them and similarities between them. For that reason, in this research it was aimed to examine the differences between instrumental and VST synthesisers. It is believed that the outputs of this research will help to the people who have been working in the field of musical technologies. In this research“Matlab”software was used to collect THD data from oscillator sounds produced by instruments and VST synthesisers. Also“Voxengo Span”software was used to get spectrum analysis findings from the both of them. Within this study a melody with three different sounds (simple-with effect and arranged) was prepared by using musical instrument and VST synthesiser separately. Then a semi-structured questionnaire was used to collect data from 20 sound engineer and 20 arrangers participated in the research about how they interpret the three different sounds of the melody (simple-with effect and arranged). The results of the study indicated that most of the sound engineers, tonmeisters and arrangers preferred the MS-20, i Tal-U VST'i and Roland JX-8P instruments respectively. In another words instruments were preferred mostly by the participants of the research. In the context of reasons for preference; the results revealed that they choose the sound they liked and looked for the instrument/analog sound sensation.