Maksiller ve mandibular gömülü üçüncü molarların prevalanslarının ve paternlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the prevalences and patterns of maxillary and mandibular impacted third molars
  1. Tez No: 751421
  2. Yazar: ELSHAN MURADOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİ MEMİŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Üçüncü molar dişler çenelerde en sık gömülü kalan dişlerdir. Toplumda gömülü maksiller ve mandibular üçüncü molar dişlerin görülme insidansları; çalışmanın yapıldığı yere ve toplumlara göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı toplumdaki maksiller ve mandibular üçüncü molar dişlerin gömülülük prevelanslarının bulunması, mandibular üçüncü molar dişlerin mandibular kanalla ilişkisi, mandibular ve maksiller üçüncü molar dişlerle ilişkili patolojik lezyonların değerlendirilmesi, gömülü üçüncü molar komşuluğunda ikinci molar diş bulunuyorsa ikinci molar dişte bulunan çürük veya kök rezorpsiyonlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya Ocak 2021- Ocak 2022 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine başvurmuş hastalar dahil edildi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastaların klinik arşivinde bulunan ortopantomografileri (OPG) incelendi. Öncelikle çenelerde bulunan gömülü üçüncü molar dişlerin prevelansına bakıldı. Yaş ve cinsiyet gibi demografik veriler yüzdesel ve sayısal olarak değerlendirildi. Ayrıca tüm veriler yüzdesel ve istatistiksel olarak istatistik yazılımı ile hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Third molars are the most frequently impacted teeth in the jaws. The incidence of impacted maxillary and mandibular third molars in the population; may differ according to the place of study and societies. The aim of this study is to find the prevalence of impaction of maxillary and mandibular third molars in the population, the relationship of mandibular third molars with the mandibular canal, the evaluation of pathological lesions associated with mandibular and maxillary third molars, the evaluation of caries or root resorptions in the second molar if second molar is adjacent to the impacted third molar. Method: Patients who applied to Kocaeli University Faculty of Dentistry between January 2021 and January 2022 were included in the study. Orthopantomographies (OPG) in the clinical archives of patients who met the inclusion criteria were analyzed. First, the prevalence of impacted third molars in the jaws was examined. Demographic data such as age and gender were evaluated as percentages and numbers. In addition, all data were calculated as percentage and statistically with statistical software.