Yaprak yayların sonlu elemanlar yöntemi ile tasarımı ve yapay sinir ağları ile modellenmesi
Design of leaf spring through the finite element method and artificial neural network modeling
  1. Tez No: 751422
  2. Yazar: SERDİNÇ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Yaprak yaylar ağır vasıta araçlarında kullanılan yol koşullarında kaynaklı oluşan yüklemeleri ve titreşimleri absorbe etmeye yarayan bir süspansiyon elemanıdır. Yaprak yaylar farklı tasarım parametrelerine göre değişkenlik gösteren birçok farklı model esas alınarak üretilebilmektedir. Yapılan çalışmada aktif olarak kullanılmakta olan yaprak yay modelleri ile yeni bir yaprak yay modeli oluşturulmuştur. Bütün modeller 51CrV4 çeliği temel alınarak oluşturulmuştur. Oluşturulan yaprak yay modellerine ait gerekli tasarım ölçütleri bir üretici firma kataloğundan alınarak gerçek boyutlu yaprak yay modelleri hazırlanmıştır. Yapılan çalışmada bir sonlu elemanlar programı ve yapay sinir ağları yöntemi kullanılarak amaçlanan sonuçlara ulaşılmış ve elde edilen veriler kıyaslanmıştır. Oluşturulan yaprak yay modelleri gerilme, gerinim ve yay sabiti gibi unsurlar göz alınarak değerlendirilmiştir. Yaprak yaya ait tasarım parametrelerinde ki değişimin istenilen sonuçlara etkisi detaylı olarak araştırılmıştır. Aynı zamanda yaprak yaylar hakkında tasarım bilgileri ve üretim süreçleri hakkında detaylı olarak bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leaf spring is a suspension element used in heavy vehicles to absorb loads and vibrations caused by road conditions. Leaf springs can be produced based on many different models that vary according to different design parameters. In the study, a new leaf spring model was created with the leaf spring models that are actively used. All models are based on 51CrV4 steel. The necessary design criteria for the leaf spring models created were taken from a manufacturer's catalog and life-size leaf springs models were prepared. In the study, the results were reached and the data obtained were compared by using a finite elements program and artificial neural networks method. The leaf spring models created were evaluated by taking into account elements such as stress, strain and spring constant. The effect of the change in leaf spring's design parameters on the desired results has been investigated in detail. At the same time, design information about leaf springs and detailed information about production processes are provided.