Ailevi akdeniz ateşinde kaspaz1 izoformlarının ekspresyon analizi
Expression analysis of caspase1 isoforms in familial mediterranean fever
  1. Tez No: 751436
  2. Yazar: YUSUF ŞEFLEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SIRMA EKMEKÇİ, PROF. DR. AHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ailevi Akdeniz ateşi (AAA) otozomal resesif geçiş gösteren kalıtsal bir hastalıktır. Hastalık pirin proteininin kodlanmasından sorumlu MEFV geninde meydana gelen mutasyondan kaynaklanmaktadır. Mutant pirin tarafından oluşturulan inflamazom kaspaz1'i aktive ederek kontrolsüz İnterlökin 1-beta (IL-1b) salınımını tetikleyip inflamasyona neden olur. Bu çalışmada ataklı ve ataksız dönemdeki hastalarda kaspaz1 izoformlarının ekspresyonları kantitatif PZR ve western blot yöntemleriyle incelendi. Nötrofillerde Kaspaz1 alfa izoformu mRNA ekspresyonu ataklı hastalarda ataksızlara göre daha yüksek olsa da istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p=0,835). Nötrofillerde delta-gama ve epsilon izoformları ataklı hastalarda ataksızlara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmış bulundu (sırasıyla, p=0.0047 ve p=0,004). Western blot sonuçlarına göre yalnızca kaspaz1 alfa izoformunun eksprese olduğu gösterilirken ataklı ve ataksız hastalar arasında ekspresyon açısından belirgin bir fark görülmedi. Periferik kan mononükleer hücrelerinde kaspaz1 izoformlarının (alfa, deltagama ve epsilon) mRNA ekspresyonu ataklı hastalarda ataksız hastalara göre daha yüksek bulunsa da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı (sırasıyla p=0,0583 p=0,0712 ve p=0,0549). Western blot sonuçlarına göre ataklı hastalarda daha çok alfa izoformunun, ataksız hastalarda ise beta, delta ve gama izoformunun eksprese olduğu gösterildi. Ayrıca THP-1 hücrelerinde LPS uygulamasının kaspaz1 izoformlarının ekspresyonunda farklılığa neden olmadığı gösterildi. Çalışmamız kaspaz1 izoformlarının ekspresyonunu ataklı ve ataksız hastalarda değerlendiren ilk çalışma niteliğindedir. Kaspaz1 izoformlarının ekspresyonunun daha geniş hasta popülasyonunda değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean fever (FMF) is an autosomal recessive inherited disease. The disease is caused by mutation in the MEFV gene, which encodes pyrin. The inflammasome formed by mutant pyrin activates caspase-1 and cause inflammation by triggering the uncontrolled release of Interleukin 1-beta (IL-1b). In this study, the expressions of caspase-1 isoforms in patients during attack and attack-free period were analyzed by quantitative PCR and western blot. Although mRNA expression of alpha isoform in neutrophils was higher in patients with attacks than in attack-free patients, no statistically significant difference was found (p=0.835). However, delta-gamma and epsilon isoforms were found to be statistically significantly decreased in patients with attacks compared attack-free patients (p=0.0047 and p=0.004, respectively). Western blot results showed that only alpha isoform was expressed, but there was no significant difference in expression between patient with attack and attack-free. Although mRNA expression of caspase-1 isoforms (alpha, delta-gamma and epsilon) in peripheral blood mononuclear cells was higher in patients during attack than in attack-free patients, no statistically significant difference was found (p=0.0583, p=0.0712 and p=0.0549, respectively). According to the western blot results, alpha isoform was expressed more in patients with attacks, and beta, delta and gamma isoforms were expressed in attackfree patients. In addition, LPS treatment to THP-1 cells did not cause a difference in the expression of caspase-1 isoforms. Our study is the first to evaluate the expression of caspase-1 isoforms in patients during attack and attack-free periods. Expression of caspase-1 isoforms needs to be evaluated in the larger patient population.