Çanakkale ve çevresi carnivora fosilleri paleontoloji, biyostratigrafi paleoekoloji ve paleocoğrafya
- Tez No: 664
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZ Çalışmanın konusunu Çanakkale ve çevresindeki Carnivore fosilleri oluşturmaktadır. Bu çalışma kapsamında, beş ayrı lokalitede, Ursidae ailesine ait bir, Hyeenidae ailesine ait altı, Felidae ailesine ait altı olmak üzere toplam onüç Carni vore fosili bulunmuştur. Çalışmada ele alınan fosiller, çıkarıldığı düzeyler ve belirlenen jeokronolojik yaşlar göz önüne alınarak altta verildiği gibi ayırtlanmış ve tanımlanmıştır. Ursidae ailesi : - Hemicyon sansaniensise ait, izole sol M1, Nebisuyu A-düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Astarasiyen yaşı verilmiştir. Hyaenidae ailesi: - Protictitherium crassum'e ait, in-situ P3-M1, dişlerini taşıyan sağ alt çene parçası ve Ictitherium sp.' ye ait, in-situ, C1,P1-M1, dişlerini taşıyan sağ alt çene parçası, Arıkaşağı B-düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Turoliyen yaşı verilmiştir. Protictitherium intermedium' e ait, izole sol P4, Dutludere A-düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Astarasiyen yaşı verilmiştir. - Ictitherium hipparionum'a ait, in-situ P1-M1, dişlerini taşıyan sağ alt çene parçası, Külahlıayağı A- düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Turoliyen yaşı verilmiştir. - Adcrocuta eximia'ya ait, izole sağ C1 Külahlıayağı B-düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Turoliyen yaşı verilmiştir. -Lycyaena veya sp. 'ye ait, in-situ M1 dişini ta-II şıyan sağ alt çene parçası, Sığındere B- düzeyinden çıkarılmış, karasal memeli katlarından Valesiyen yaşı verilmiştir. Felidae ailesi: -Metailurus parvulus'a ait. in-situ C1,P3-M1, dişlerini taşıyan sağ alt çene parçası ve izole M1, Metailurus sp. 'ye ait, in-situ C1,P3-M1, dişlerini taşı yan sol alt çene parçası ve in-situ sol autopodium pedis, Falis attica'ya ait, izole sağ P4, Paramachairodus orientalis 'e ait, in-situ C1,P3-M1 sağ alt çene parçası, Külahlıayağı B-düzeyinden çıkarılmış karasal memeli katılarından Turoliyen yaşı verilmiştir. Çanakkale ve çevresindeki Carnivora buluntuları ve fauna bileşenlerinin paleontolojik verileri göz önüne alındığında, tasarımlanan paleocoğrafya içinde geniş yaşam alanlarının ormandan bozkıra ulaşan habitatların olabileceği olasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consists of Carnivore fossils in and around the Çanakkale region. In the consept of this study, total thirteen Carnivore fossils are found in five different localites f belonging one to Ursidae family, six to Hyaenidae family and finally six to Felidae family. n The fossils studied in detail with respect to their horizons and geocronologic ages are identifiend and described- as follows. Ursidae family: - Hemicyon sansaniensis, isolated being left M1, taken from A-horizon and given age As tares iah accor ding to continental mammalia stage. Hyaenidas family: - Protictitherium crassum, a in-situ fragment of right lower mandible with P3-M1 teeth, and in-situ right lower mandible of Ictitherium sp. with C1,P1,-M1, teeth, taken from Arıkasağa B-horizon and given age Tu rolian according to the continental mammalia stage. - Protictitherium intermedium. isolated, having P4, taken from Dutludere A-horizon and given age Astarasian according to continental mammalia stage. - ictitherium hjpparionumfa in-situ fragment of right lower mandible with P1 -M1 teeth, teken from Külehlıayağı A-horizon and given age Turolian according to continental mammalia stage. - Adcrocuta eximia: isolated, having right C1, taken from Külahlıayağı B-horizon and given age Turolian according to continental mammalia stage. - Lycyaena sp., a in-situ fragment of rightIV lower mandible with M1 tooth, taken from Sığındere B- horizon and given age Vallesian according to continental mammalia stage. Felidae family: - Metailurus parvulus, a in-situ fragment of right lower mandible with C1,P3-M1 teeth end isola ted M1 in-situ fragment of left lower mandible with C1,P3-M1 teeth and left autopodium pedis of Hetailurus sp., isolated P. of Felis attica, a in-situ fragment of right lower mandible with C1,P3-M1 teeth of Paramachairodus orientalis, all taken from Külahlıayağı B-hori- zon, and given age Turolian according to continental mam. malia stage. In the Çanakkale region, it is concluded that the life environment vary from forest to steppe, according to the faundation of Carnivore and the paleontologic evidence of the fauna components.