Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde kahve tüketimine göre depresyon düzeyinin değerlendirilmesi
Ondokuz Mayis Üniversitesi Tip Fakültesi öğrencilerinde kahve tüketimine göre depresyon düzeyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 751533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YASİN SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada OMÜ tıp fakültesi öğrencilerinde kahve tüketimine göre depresyon düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot : Çalışmamıza Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 462 öğrenci katılmıştır.Anketler yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır.Çalışmamızda Sosyodemografik Veriler anketi,Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi kısa formu,Kahve ve diğer içeceklerin tüketim anketi ve Hasta Sağlık Anketi-9 kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi için SPSS 21 paket programı kullanılmıştır.Kategorik verilerin karşılaştırılması için Chi square test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: In this study, it was aimed to evaluate the level of depression in OMU medical faculty students according to coffee consumption. Material and Methods: Of the 462 people who participated in our study, 33 have a known history of psychiatric illness and/or are on antidepressant medication.429 students from Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine participated in our study. The questionnaires were applied by face-to-face interview method. In our study, Sociodemographic Data questionnaire, International Physical Activity Questionnaire short form, Coffee and other beverages consumption form and Patient Health Questionnaire-9 were used. In the study, SPSS 21 package program was used for data analysis. Chi-square test was used to compare categorical data.