Geleneksel enerji tüketimi ve yenilenebilir enerji tüketimleri ile GSYİH arasındaki ilişki
The relationship between traditional and renewable energy consumption and GDP
  1. Tez No: 751535
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KÖYMEN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Sürdürülebilir kalkınma ve ekonomik büyüme için enerji temel bir gerekliliktir. Her ülke üretimde bulunmak ve üretimi devam ettirebilmek için enerji girdisine gereksinim duyar. Geleneksel ve yenilenebilir enerji hem maliyet açısından hem de verimlilik açısından GSYİH'yi farklı etkilemektedir. Bu tezin amacı gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin geleneksel (birincil) ve yenilenebilir (alternatif) enerji tüketimlerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya olan etkisini incelemektir. Çalışma 2010-2019 yıllarını kapsamakta ve 29'u gelişmiş, 61'i, gelişmekte olan ve 22'si az gelişmiş ülke olmak üzere toplam 112 ülkeye ait verileri kullanmaktadır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülke gruplarının geleneksel ve yenilenebilir enerji kaynaklarının tüketimlerinin GSYİH'ye pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ancak yenilenebilir enerji tüketiminin pozitif etkisi geleneksel enerji kaynaklarına nazaran daha azdır. Ayrıca, gelişmişlik düzeyi arttıkça geleneksel enerji tüketiminin GSYİH'ye etkisinin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy is a fundamental requirement for sustainable development and economic growth. Every country needs energy input in order to produce and continue production. Conventional and renewable energy affect Gross Domestic Product (GDP) differently in terms of both cost and efficiency. The aim of this thesis is to examine the effect of traditional (primary) and renewable (alternative) energy consumptions of developed, developing and underdeveloped countries on GDP. The study covers the years 2010-2019 and uses data from a total of 112 countries, including 29 developed, 61 developing and 22 less developed countries. According to the findings obtained from the study, it has been determined that the consumption of traditional and renewable energy sources of developed, developing and underdeveloped country groups has a positive effect on GDP. However, the positive effect of renewable energy consumption is less than that of traditional energy sources. In addition, it has been observed that the effect of traditional energy consumption on GDP decreases as the level of development increases.