Water and carbon footprints of Turkish energy development plans until 2030
2030 yılına kadar Türkiye enerji kalkınma planında su ve karbon ayak izi
  1. Tez No: 498111
  2. Yazar: MOHAMMAD ABDULLAH SHAIKH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR TUNABOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Enerji politikalarında yer alan yenilenebilir ve yenilenebilir olmayan kaynakların enerji güvenligi ve karbon salınımının azaltılması yönleri ön planda tutulurken, su kaynaklarına olan etkisine yeterli önem atfedilememektedir. Bu tezin amacı, su ve karbon ayak izi analizlerinin yapılacagı bir sistemin gelistirilmesi ile ulusal enerji kalkınma planlarında yer alan su tüketimi ve enerji üretimi sektörlerinin gelecek durumlarını tahmin edebilmektir. Bu motivasyonla, Türkiye elektrik endüstrisi vaka çalısması olarak seçilmiçstir ve su tüketimini belirlemek için bir karar destek aracı gelistirilmistir. Bu karar destek aracı Geleneksel Isletme(GI), Resmi Idari Plan (RIP) ve Yenilenebilir Enerji Odaklı Kalkınma Planı (YEOKP) isimli 3 senaryoyu içermektedir. Elde edilen sonuçlara göre yenilenebilir enerji kaynaklarının en fazla tükettigi kaynak su olarak belirlemmistir. RIP'e göre 2030 yılı için tahmin edilen enerji senaryosunda ortalama su tüketimi YEOKP'dan 8,1% ve GIâden 9,6% kadar daha düsüktür. Diger taraftan, sonuçlar YEOKP senaryosundan kaynaklanan su çekilmelerinin diger senaryolar olan GI'den 46,3% ve RIP'den 16,9% az olacagını göstermektedir. GI'den kaynaklanan karbon salınımları RIP'ten 24% oranında ve YEOKP'den 39% oranında daha yüksek öngörülmüstür. Diger senaryolara kıyasla GI senaryosunda karbon salınımları ve su tüketimleri güçlü biçimde dogru orantılıdır ve bu sebeple karbon dostu enerji kaynakları daha az su tüketilmesine ve suyun yeryüzünden daha az çekilmesine vesile olacaktır.
Özet (Çeviri)
Effects of renewable and non-renewable energy on Water resources are mostly overlooked even though substantial consideration about the impacts of energy sources are given on carbon footprint reduction and energy security aspects. In this thesis, a framework for water and carbon footprint analysis is developed as an attempt to estimate the current and future trends of water consumption and withdrawal along with carbon emissions by electricity production scenarios, considering the national energy development plans. Furthermore, this research work also produced a decision support tool to determine water consumption, water withdrawal and carbon emissions based on the three different scenarios, keeping in view the overall energy mix under each scenario. Scenarios developed are Business-As-Usual (BAU), Official Governmental Plan (OGP), and Renewable Energy-Focused Development Plan (REFDP) and Turkish electric power industry is selected as a case study in this thesis. Results show that large amount of water is used by sources of electricity such as hydro-electricity and biomass, which are considered more environmental friendly as well as renewable forms of energy. By year 2030, average water consumption under OGP scenario is likely to be around 8.1% and 9.6% less than that of BAU and REFDP scenario. Meanwhile, average water withdrawal by the energy mix in year 2030 of REFDP is estimated to be around 46.3% and 16.9% less than that of BAU and OGP scenario. Likewise, carbon emissions by year 2030 based on the BAU scenario are anticipated to be 24% higher than OGP and 39% higher than REFDP scenario. Through a correlation analysis, we found out that carbon emissions and water usage are strongly correlated in BAU in comparison with OGP and REFDP, therefore we can conclude that carbon friendly energy sources will result in less water consumptions and withdrawals â especially under REFDP scenario.