Mimarlıkta hareketliliğin bir sosyal grubun yerleşimleri aracılığla ele alınması
  1. Tez No: 75157
  2. Yazar: ÖZLEM UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında amaç, hareketliliğin tasarımlara ve uygulamalara yansıyan etkisini bir sosyal grubun yerleşimleri aracılığıyla ele alarak; doğal çevre, kültür ve sosyo kültürel ilişkiler, ekonomi ve teknolojik gelişmeler bağlamında mekan oluşumunu ve mekan algısına etkisini irdelemektir. Hakkında gözlem yapılan ve bir kısmı göçerek bir kısmı da yerleşik olarak yaşayan gruba anlık spotlarla bakılacaktır. Bu grupların konut mekanını ve çevreyi nasıl organize ettiklerini, inşa etmede kullandıkları malzeme ve dekorasyonu kapsayan gözlemler aktarılacaktır. Spontane gözlemlere dayanan çalışmada, bu anlık gözlem tekniğinin kullanılmasının tercih edilmesinin başlıca sebebi bu grupların çok sık yer değiştiriyor oluştandır. Birinci bölümde; çalışmanın amacı ifade edilmiş, kullanılan yöntem ve yapılan gözlemler anlatılmaktadır. Öncelikle yapılan gözlemler ve çekilen fotoğraflara yer verilerek durum gözler önüne serilmiş ve böylece ayrıntılardan yola çıkılarak çalışmaya başlanmıştır. Bu gözlemlerin düşündürdükleri doğrultusunda, tezin diğer bölümlerinde cevaplan aranacak sorular ortaya atılmıştır. ikinci bölümde; hareketlilik olgusuna değinilmiş, hareketlilik kavramı aşağıdaki sınıflandırılmayla ele alınmıştır:. İnsanların hareketliliği: göç, göçebelik, yer değiştirme. Mimari mekanın ve kentin hareketliliği Üçüncü bölümde; hareketliliğe etki eden faktörler belirlenmiştir, bunlar:. Doğal çevre. Kültür ve sosyo-kültürel ilişkiler. Ekonomi. Teknolojik gelişmelerdir (yapım teknikleri ve yapı malzemelerinin gelişimi, ulaşım araçlarının gelişimi, iletişim araçlarının gelişimi). Dördüncü bölümde; mekan ve hareketlilik arasındaki kavramsal ilişkilere: Mekan ve yer kavramları, ayrıca kent ve konut mekanının algılanmasına yer verilmiştir. Son bölümde ise etki eden faktörler ve kavramsal ilişkiler bağlamında değerlendirmeler yapılmıştır. vuı
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON MOBILITY IN ARCHITECTURE THROUGH THE SETTLEMENTS OF A SOCIAL GROUP Aim: The aim of this thesis is, firstly, to determine the effects of mobility on arcitecture by observing the settlements of a social group, secondly, to establish the reasons of mobility regarding to settlement patterns and mobile-homes and thirdly, to understand the genesis of a habitat and the process of the production of its space. Method: 1. Firstly, a social group is selected; Gypsies, some of whom are still nomad and some are settled down. 2. Secondly, a region is selected; two cities of Thrace where it is possible to do observations in limited time and budget. 3. Several observations are made and photographs which demonstrate settlement patterns, economic level of groups and indirectly their social relations, are taken. 4. The effort is to write the thesis not starting with generalizations or theoretical frames, but with details: Focus on the lives of selected groups and on patterns of two of their temporary settlements in Istanbul and a quarter which is in the extremities of Edirne. 5. A part which includes questions on observations are prepared and some of these questions are answered in theoretical chapters and the rest in the final chapter. 6. Later the theoretical discussion starts including the phenomenon of mobility, the factors that effect mobility and the relations between space and mobility in architecture. 7. Finally a general evaluation of the study is set forth. Chapter 1: In the first chapter, the aim of the thesis is clarified together with the method used. This chapter also includes the observations and the photographs of the settlements of the selected groups. These selected groups are almost the poorest people of Istanbul and Edirne. They live separately from the other city dwellers. Through an economic point of view they are a part of the informal sector. Regarding to their social relations they can be considered as“primary groups”because of being relatively small and having face-to- face contact with each other. IX