Fe2o3 katkılı sert poliüretan malzemelerin fiziksel özelliklerinin ve elektromanyetik soğurma performansının incelenmesi
Investigation of physical properties and electromagnetic absorption performance of Fe2O3 doped rigid polyurethane materials
  1. Tez No: 751597
  2. Yazar: MURAT ÇORBACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇİFCİ, DOÇ. DR. HALE SEÇİLMİŞ CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Elektrikli ve elektronik cihazların kullanımı hızla artış göstermektedir. Bu cihazlar, yakındaki cihazların performansını bozabilecek ve insan sağlığını tehdit edebilecek ciddi elektromanyetik parazit üretirler. Uzun süreli maruziyet sonucunda hücre yapısındaki değişiklikler nedeniyle canlı organizmada kanser ve türevlerine neden olabilir. Elektromanyetik çalışmalarda da görüldüğü gibi elektromanyetik dalgalara maruz kalan canlı organizmada geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilmektedir. Bu nedenle, elektromanyetik girişimin insan sağlığı ve elektronik cihazlar üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için elektromanyetik girişimi soğurmaya ihtiyaç vardır. Bu tez çalışmasında ağırlıkça %5, %10 ve %15 Fe2O3 katkılı sert poliüretan malzemeler üretilmiştir. Üretilen malzemelerin fiziksel özellikleri ve elektromanyetik girişimi soğurma performansları incelenmiştir. Hazırlanan malzemeler Taramalı Elektron Mikroskobu/Enerji Dağılım Spektrometre, X-Işını Kırınımı, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi, Diferansiyel Taramalı Kalorimetri ve Termogravimetrik Analiz ile karakterize edilmiştir. Sonuçlar, S-bandında ağırlıkça %15 Fe2O3 katkılı sert poliüretanın -20 dB'nin altında bir yansıma kaybı sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The use of electrical and electronic devices is increasing rapidly. These devices generate serious electromagnetic interference that can degrade the performance of nearby devices and threaten human health. It can cause cancer and its derivatives in living organisms due to changes in cell structure as a result of long-term exposure. As seen in electromagnetic studies, it can cause irreversible damage to living organisms exposed to electromagnetic waves. Therefore, there is a need to absorb electromagnetic interference in order to prevent the negative effects of electromagnetic interference on human health and electronic devices. In this thesis, rigid polyurethane materials with 5%, 10% and 15% Fe2O3 by weight were produced. The physical properties and electromagnetic interference absorption performances of the produced materials were investigated. The prepared materials were characterized by Scanning Electron Microscopy/Energy Dispersive Spectrometer, X-Ray Diffraction, Fourier Transform Infrared Spectroscopy, Differential Scanning Calorimetry and Thermogravimetric Analysis. The results showed that 15 wt% Fe2O3 doped rigid polyurethane in the S-band provided a reflection loss below -20 dB.